A két még tőzsdén lévő E.ON-társaság, az Édász és a Dédász péntek reggel közölte, azonnali hatállyal felmondják a Keler Rt.-vel kötött részvénykönyv-vezetési szerződést, és ezentúl a tőzsdén értékesített részvényekre az igazgatóság csak abban az esetben teljesít részvénykönyvi bejegyzést, ha „a részvény értékesítője az E.ON Hungária Rt.”.
A szokatlan lépést – az E.ON. szempontjából – nyilván az indokolja, hogy a társaság elszántan igyekszik kiszorítani a cégből a kisrészvényeseket, és álláspontja szerint szeptember 30-a óta a vállalatnak nincs más részvényese, mint az E.ON Hungária Rt. Azóta a tőzsdén több ezer Édász- és több száz Dédász-részvény cserélt gazdát, és az így vett részvények zömét az új tulajdonosok be is jegyeztették a részvénykönyvet (eddig) vezető Keler Rt.-nél. (Az már más kérdés, hogy a szabályos bejegyzés dacára nem nagyon tudták gyakorolni részvényesi jogaikat a társaságokkal szemben...)
Mint ismeretes, az E.ON Hungária mind ez ideig csak a tőzsdéről szeptember végén annak rendje és módja szerint kivezetett Titász-részvények ellenértékét fizette ki, a másik két cég kistulajdonosainak részvényesi jogait az ellenérték kifizetése nélkül vonja kétségbe a német árammulti.
Péntek délután a Keler végül is megállapodott az E.ON-nal, hogy az azonnali – és a tőzsdei kereskedelmet akár meg is zavaró – felmondásból közös megegyezéssel történő, jövő hét közepi válás lesz, így aki pénteken vett Édászt vagy Dédászt, még akár be is jegyeztetheti magát a Kelernél. Győrött és Pécset alighanem nehezebb dolga lenne, hiszen elég körülményesen tudná bizonyítani, hogy pont az E.ON Hungáriától vásárolt a parketten.
