BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Év végi hajrá az Egisnél

Jól sikerült az Egis utolsó negyedéve, a gyógyszergyár adózott eredménye 7,4 milliárd forintra emelkedett. A társaság a közeljövőre nézve is optimista, a dollárárfolyam azonban okozhat meglepetéseket.

2004. november 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hétmilliárd forintról szóló várakozásokat túlteljesítve 7,4 milliárd forint adózott eredményt ért el szeptemberben zárult üzleti évében az Egis. Az elmúlt negyedévben a kelet-európai teljesítmény volt kiemelkedő, de szép bevételnövekedést ért el a táraság belföldön és – az egész évet tekintve – a FÁK-országokban is. Ez a három terület a társaság stratégiai, s egyben legjobban jövedelmező piaca, csak így volt lehetséges, hogy a hatósági gyógyszerárcsökkentés, illetve a jelentős OEP-befizetésekkel járó megegyezés évében – ráadásul tekintélyes dollárgyengülés mellett – 32 százalékkal növelte nyereségét. (A két említett hatás összesen 2,6 milliárd forinttal csökkentette a nyereséget.)
Az anyavállalat árbevétele 13 százalékkal növekedve 66 milliárd forintot tett ki, az export 11, a belföldi forgalom csaknem 18 százalékkal emelkedett. Az exportpiacok közül az egész évben 50 százalékhoz közeli bővülést mutató orosz eladások növekedése az utolsó három hónapban megtorpant. Ezzel együtt a FÁK-kivitel 29 százalékkal, 67 millió dollárra nőtt, vagyis teljesült a dollárban 25 százalékos emelkedést célzó középtávú terv. A kelet-európai régiótól 20 százalékos növekményt várt az Egis, ami 32 százalékra sikerült, igaz, itt már a dollár 11 százalékos gyengülése is besegített. Az utolsó negyedévben a lengyelországi kivitel 59 százalékkal nőtt, s meghaladta a 10 millió dollárt. Az egész éves növekmény 37 százalék, így az 51 százalékkal bővülő romániai mellett a lengyel volt a társaság legsikeresebb exportpiaca.
Kifejezetten sikeres volt az utolsó negyedév belföldön: az eladások 24 százalékkal, 7,1 milliárd forintra bővültek. Mint Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes sajtótájékoztatóján elmondta, szeptemberben és októberben erősödő készletezést érzékeltek, de nem lehet megjósolni, hogy a magas forgalom meddig tart. Figyelemre méltó azonban, hogy az Egis 6,8 százalékra növelte piaci részesedését, amivel továbbra is a harmadik legnagyobb szereplő a hazai piacon.
A társaság költségei az árbevételnél kisebb mértékben emelkedtek, így az üzemi eredmény 22 százalékkal, 7,5 milliárd forintra nőtt. A 925 milliós pénzügyi nyereségen belül csaknem 800 millió a fedezeti ügyletek nyeresége. A részvényenkénti adózott eredmény anyavállalati szinten 949 forint, a részvényenkénti saját tőke pedig 9491.
A társaság 7,8 milliárdos készpénzállománnyal zárta az évet, ennek azonban meg is lesz a helye: a következő két-három évben mintegy 20 millió dollárt költ majd Serdix nevű orosz termelőegységének kiépítésére. A gyár kapacitása évi 50 millió doboz lesz, ami figyelemre méltó, mivel a teljes magyar piacot 325 millió dobozra becsülik.
Bár az Egis kedvező folyamatokról számolt be, a részvény árfolyama napon belül mégis 430 forintot esett, s zárásra már tízezer forint alatt volt. Ennek elsősorban piaci okai lehettek, s várhatóan a jelentés után az elemzői ajánlások fölfelé módosulnak. Egy komoly kockázat azonban felbukkant: az Egis – a Richterhez hasonlóan – abbahagyta az árfolyamkockázat fedezését, és február végével kifut utolsó fedezeti ügylete. Márpedig a dollár minden egyforintos gyengülése 70-80 millió forint mínuszt jelent az Egisnek, s most az árfolyamok elég rosszul állnak...

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet