BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Richter-jubileum a parketten

2004. november 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tíz éve, 1994. november 9-én vezették be a Richter 16,8 millió törzsrészvényét a BÉT parkettjére. A bevezetést megelőző – többnapos sorban állásokkal tarkított – jegyzés során 1400 forintért adták a részvényeket, ám az első tőzsdei napon már 1740 forint volt az árfolyam. A bevezetés évében a Richter 4,3 milliárdos nettó eredményt produkált – a kibocsátás idején még egymilliárddal kevesebbre számítottak –, így a jegyzési árfolyamon 6 alatti, a tőzsdei pályafutás elején 7-es volt a gyógyszerpapír P/E értéke. (Az orosz válság hónapjait és a 2001-es merénylet utáni sokkot leszámítva azóta sem forgott ilyen alacsony P/E mutatóval a papír.)
Ha akad olyan befektető, aki a jegyzéskor vett Richter-részvényeit még mindig őrzi, a tegnapi, 22 400 forintos áron nominálisan éppen 16-szoros árfolyamnyereséget könyvelhet el, egy törzsrészvény után tíz év alatt 2490 forint bruttó osztalékot lehetett felvenni. A tízéves befektetés hozama (az osztalék jelenértékét is figyelembe véve) évi 34,5 százalékos. Ha a hozamot az inflációval korrigáljuk, a reálhozam még mindig meghaladja az évi 20 százalékot, amelynek alapján a Richter utóbbi évtizedben nemzetközi léptékkel mérve is kiemelkedik a gyógyszeripari befektetések közül.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet