BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

MSZP-képviselők a Mol menedzsmentopciójáról

2004. november 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja – tegnap kiadott közleménye szerint – megdöbbenéssel értesült a sajtóból arról, hogy a Mol 28 vezetője – a közlemény szerint az OTP által adott kölcsönből vásárolt – kötvényei révén egy év alatt 10,8 milliárd forint árfolyamnyereséghez jutott. A közlemény – alig burkolt formában – bennfentes információk felhasználásával vádolja meg a Mol vezetőit, mondván: „a vezetők pontosan ismerték az információkat arról, hogy mennyivel fog változni a Mol árfolyama a gázüzletág eladása után és saját maguk hozták meg az eladásról szóló döntést”.
A némi demagógiát sem nélkülöző közlemény szerint a fejenként 200 milliós nyereséget „hála az adótörvények múlt heti szavazásán hozott döntésnek” egyetlen fillér adó nélkül „tehetik zsebre” a Mol-vezetők, holott az összesen 2,5 milliárdos kieső adóból meg lehetett volna duplázni a mozgáskorlátozottak közlekedési támogatását. Eddig a közlemény.
A Mol-vezetők opciós programját egy évvel ezelőtt a Mol rendkívüli közgyűlésén az állami pakett képviselője is megszavazta. A közgyűlési anyag több változattal számolt, A tervek 2008 őszéig – addigra járnak le a kötvények – évi 15 százalékos árfolyam-növekedéssel számolt, amivel 11 264 forintra emelkedett volna a Mol-kurzus. Ebben az esetben egy külső it-tag 133 milliós jövedelemhez jutott volna. A Mol árfolyama azonban – messze nem csak a gázüzletág eladása miatt – az elmúlt 12 hónapban nem 15, hanem évi 100 százalékkal nőtt. Igaz, hogy ez – ha fennmarad ez az árszint a teljes átváltásig – valóban 11 milliárdos nyereséget hoz összesen a kötvénytulajdonosoknak öt év alatt (amelyből persze le kell vonni a finanszírozás évi 1 milliárd feletti költségét), de eközben a Mol részvényesei összességében 730 milliárd forinttal lettek gazdagabbak. Az állam – és közvetve az adófizetők – sem jártak rosszul, az 5560 forintos kötvényes bázisárhoz képest idén februárban 6500 forintért adott el 11,8 millió részvényt, a megmaradt 12,8 millió darabon pedig tegnapig 88 milliárd forint volt az árfolyamnyereség.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet