BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál jobb eredmény a Démásznál

A kicsit pesszimista elemzői várakozásoknál egyértelműen jobb első kilenc havi eredményről adott számot gyorsjelentésében a Démász Rt. A cég továbbra is elérhetőnek tartja az osztalékalap reálértékének megőrzését.

2004. november 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elemzői várakozásoknál egyértelműen jobb eredményről számolt be tegnapi gyorsjelentésében a Démász Rt., adózott nyereségét 3,7 százalékkal tudta növelni az előző év első három negyedévéhez képest. Kevésbé jó hír, hogy valószínűleg az elemzői várakozások voltak a szokásosnál egy kicsit pesszimistábbak (4 milliárdos adózott eredményt tartalmazott a NAPI Gazdaság konszenzusa), a társaság eredménye az előző év hasonló időszakához képest nem mutat kiugró növekedést. Igaz, ez egy áramszolgáltatótól talán nem is elvárható.
A társaság gyorsjelentéséből kiderül, hogy a harmadik negyedévben kedvező és kedvezőtlen hatásokkal is számolnia kellett a társaságnak, melyek eredője mégis inkább a jó irányba mutatott. A legkedvezőtlenebb hatás egyértelműen a már az első félév során is szidott enyhe időjárás volt, ami a legkevésbé sem ösztönzi a lakosságot áramfogyasztásra. Márpedig a Démász az árrés nagy részét a lakossági fogyasztókon realizálja. A fogyasztás csökkenése egyes nagyfogyasztók Démásztól való távozásának is köszönhető, ugyanakkor ennek nem volt érzékelhető negatív hatása az eredményességre.
A „rossz” időjárásnak meg is volt a következménye, az előző év hasonló időszakához mért eredménynövekedés még az inflációt sem tudta követni, a társaság által külön kiszámolt és közzétett osztalékalap – követendő gyakorlat lehetne a többi tőzsdei társaság számára is – pedig még csökkent is. Ugyanakkor úgy tűnik, kétségbeesésre nincs különösebb ok és a menedzsmentnek sem kell majd valószínűleg szégyenkeznie a gyorsjelentést ismertető sajtótájékoztatón újra hangoztatott véleménye miatt, ami az osztalékalap reálértékének megőrzését ígéri. A negyedéveket vizsgálva ugyanis kiderül, hogy a tavalyi év hasonló időszaka kiugróan jó eredményű időszak volt, nem csoda, hogy ettől némi elmaradás mutatkozik. Ugyanakkor a tavalyi 1200 forintos osztalékkifizetést meglehetősen gyenge negyedik negyedév előzte meg, elsősorban a gázmotoros kiserőművekkel történt műszaki problémák és az abból adódó mintegy 300 milliós rendkívüli veszteség miatt.
Az idei év hátralevő időszakára ilyen rendkívüli esemény nem várható (a korábbi veszteségből 240 millió forint megtérült), így valóban nem tűnik túl optimistának, hogy a társaság 90 százalékos kifizetési hányaddal ki tudja fizetni az 1260–1300 forint körülire ígért osztalékot. Ezt, úgy tűnik, a befektetők is így látják, így érthető volt a tegnapi piaci reakció, a részvény árának 180 forintos emelkedése.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet