Öt hét alatt ezer ponttal emelkedett a budapesti tőzsdeindex, a legújabb – tegnapi – BUX-rekord 13 406,01 pont. 2003 utolsó napján 9380 pontot mutatott az index, azóta 42,9 százalékkal emelkedtek az árfolyamok. Dollárban – a zöldhasú mélyrepülése miatt – az 50 százalékot is jócskán meghaladja a növekmény.
Az utóbbi 11 hónapot (a 2003. végi relatív mélypont december 3-án 9002 pont volt) a példátlanul kedvező nemzetközi trend mellett a magyar gazdaság EU-konvergenciája határozta meg. Jól látszik ez a BUX-görbén: az EU-csatlakozásig jóformán folyamatos az emelkedés (április 13-án 11 761 pont), majd maga a csatlakozás profitrealizáló eladásokat gerjesztett (május 14-én már csak 10 418 pont), utána pedig négy nagy lépcsőben háromezer pontos emelkedés következett.
A négy blue chip közül az OTP egy év alatt megduplázta árfolyamát, a Mol valamennyit rávert a BUX-ra, a Richter egy nagy beszakadás után követi – ha mérsékeltebben is – az indexet és csak a Matáv szakadt le – úgy tűnik, végérvényesen – az élbolytól. A jövő alighanem továbbra is az OTP-től függ. Ha igaz, ami a tegnapi emelkedést gerjesztette – a PKO-ról lemaradó külföldiek csak azért is alapon jól bevásároltak a jobbnak ítélet magyar bankpapírból –, tartós lehet a szárnyalás, ugyanakkor az is tény, hogy a „vége-hossza nincs hossz” csak a kisbefektetők esti meséiben létezik...
