BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még idén tőzsdére kerülhet a Sasad Rt.

Hat évvel az első, tervezett tőzsdei bevezetésről szóló hírek után a jelek szerint végre eljut a tőzsdére a kilencmilliárdos ingatlanvagyonnal rendelkező Sasad Rt. A túlnyomórészt a Bankár Holding által birtokolt Skoglund Rt. közgyűlési meghívójából kiderül: a már parketten lévő alvócégbe olvad bele a Sasad.

2004. november 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei egyetlen tőzsdei bevezetés (FreeSoft) után úgy tűnik, még egy cég eljut a tőzsdére ebben az esztendőben, ha nem is szabályos bevezetéssel. A már 1998 nyarán is a tőzsdei bevezetéssel kacérkodó, 1997 óta a Bankár-csoport érdekeltségi körébe tartozó Sasad Szövetkezeti Rt. a jelek szerint a Virginia-econet.hu modellt követve szintén nem bevezetéssel, hanem „beköltözéssel” akar eljutni a tőzsdei parkettre. A cég a három éve tőzsdén lévő – ám ott nem sok vizet zavaró – Skoglund üres vázába költözik be.
A Bankár Holding az idén áprilisban egy 250 forintos vételi ajánlat nyomán megvette a Skoglund Nemzetközi Szállítmányozási Rt. részvényeinek háromnegyedét. Azóta a tőzsdén évek óta alvópapírnak számító Skoglund – a részvényre augusztus végén kötöttek utoljára, 280 forinton – megszabadult összes szállítmányozási érdekeltségétől és Sasad-ingatlanokat vásárolt. A Skoglund december 6-ára összehívott rendkívüli közgyűlésének napirendjén alapszabály-módosítás mellett szerepel a Sasad Szövetkezeti Rt. beolvadása, az átalakulási vagyonmérleg elfogadása is.

A Sasad Rt. 4950 millió forintos jegyzett tőke mellett legalább 9 milliárd forintos ingatlanvagyonnal rendelkezik, legalábbis erre utal, hogy a Bankár Holding a legutóbbi átalakulás kapcsán az ennek megfelelő 180 százalékos árfolyamon volt hajlandó kivásárolni a kisbefektetőket. (Korábban a Bankár nem volt ennyire bőkezű, az 1998 augusztusában 130-on forgó papírral az OTC piac 1998. őszi összeomlása idején magukat megégető spekulánsok 36 és 50 százalékos vételi ajánlatokra is emlékeznek.) A Skoglunddal való egyesülés részletei nem ismertek, de szinte biztosra vehető, hogy a beolvadás után a Skoglund Rt. nevet változtat és felveszi a Sasad nevét. (Legfeljebb nem szövetkezi, hanem ingatlan rt. lesz belőle.) Ennek hátterében a földhivatali ingatlannyilvánítás bonyodalmai állnak, egy névváltozást több száz tulajdoni lapon kellene átvezetni.

A Bankár későbbi tervei a Sasaddal nem ismertek, de könnyen elképzelhető, hogy a tőzsdei konjunktúrát és az árfolyam-nyereségadó elmaradását meglovagolva a cég valamikor tőkebevonást is tervez.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet