Az akvizíciók terén legsikeresebb magyar társaság, az OTP második embere beszélt a portfolio.hu által rendezett tegnapi konferencián a bank terjeszkedési stratégiájáról. A nagy érdeklődéssel kísért előadás szinte földrajzórára emlékeztetett: Spéder Zoltán alelnök országról országra vette végig a közép- és kelet-európai régiót az OTP mérlegelési szempontjai alapján.
Kiderült, hogy a három hídfőállással (Szlovákia, Bulgária, Románia) rendelkező OTP Csehországot – ahol „már leosztották a lapokat” – és Lengyelországot – utóbbit a Bulgáriát nem sokkal meghaladó földrajzi távolság okán – eleve kihagyta, Horvátország, Szlovénia, Szerbia pedig aktuális célpontok (előbbi kapcsán a Nova Banka nem került szóba). Spéder utalt arra, hogy a következő lépcsőben Ukrajna és Oroszország jöhet. (Korábbi információk alapján úgy tudni, hogy Oroszországban, a többi országtól eltérően, inkább helyi szinten keres bankot az OTP.) A már „bekebelezett” három piacon a bankszektor mérlegfőösszegének a GDP-hez viszonyított átlagos aránya 54 százalék volt, szemben a magyar 73 és az EU 257 százalékos hasonló mutatójával. A FÁK-országokban még alacsonyabb ez a mutató, ugyanakkor biztosra vehető, hogy az évtized végére a különbségek csökkenni fognak.
Az OTP stratégiája szerint a leányoknak 3-5 éven belül kell elérniük a csoport átlagos jövedelmezőségét. Mint ismeretes, a DSK-nál 2008-ra 25 százalékos ROE-t és 100 millió eurós célt tűzött ki az OTP. Az alelnök a konferencián elmondta, hogy a külföldi érdekeltségek idén már a nyereségnövekmény 30 százalékát adják.
