Ötvenhat orosz újságíró töltötte meg a RIA-Novosztyi hírügynökség tanácstermét pénteken Moszkvában, amikor Bogsch Erik és Szekeres Lajos, a Richter oroszországi igazgatója a gyár 50 éves piaci jelenléte alkalmából tájékoztatta az orosz médiát a Richter eredményeiről és terveiről. A fokozott érdeklődés nemcsak a Richter nemzedékek óta töretlen ismertségének, de az aktuális – ha nem is piacvezető, de a 2–3. helyre sorolt – gyógyszerpiaci pozíciójának is szólt.
A FÁK-térség a Richter számára meghatározó (a 116 millió dolláros forgalom tavaly az összbevétel 22 százalékát adta, az idei várhatóan 150-160 millió dollár pedig még ennél is nagyobb arányt sejtet), ám a Richter is meghatározó szereplője az itt élő mintegy 280 millió ember egészségügyének. Beke Zsuzsa, a Richter pr-vezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a Richter a 4-5 milliárd dolláros orosz gyógyszerpiac mintegy 3 százalékát mondhatja magáénak. (A piacvezető 3,8 százalékkal az Aventis.) Oroszországban a hazai gyógyszerek aránya nagyjából a magyar piachoz hasonló, mintegy 30 százalék. A Richter különösen a nőgyógyászati termékek terén aktív szereplő, idén öt új termékkel szándékszik megjelenni Oroszországban.
Beke elmondta, hogy a Richter Oroszországban összesen 950 embert foglalkoztat, ebből 177-en a Gedeon Richter-RUS gyártóüzemben dolgoznak, amelyre eddig 30 millió dollárt fordított a magyar cég. Itt 15 terméket gyártanak 24 kiszerelési formában. Az alkalmazottak többsége (527 fő) orvoslátogató, további kétszázan a kisebb FÁK-országok – elsősorban Ukrajna – orvosait látogatják.
A moszkvai tájékoztatón a közelgő háromnegyed éves gyorsjelentés előtt „érzékeny” számok – a Richter hagyományainak megfelelően – nem szivárogtak ki. Megfigyelők szerint az első félév 76 millió dolláros FÁK-forgalma alapján 2004-ben a Richter FÁK-térségbe irányuló eladásai elérhetik a már említett 160 millió dollárt. A Richter egyébként valószínűleg a jövő hét vége felé teszi közzé számait. A Cashline legfrissebb elemzése a tavalyi 24,5 milliárdos 9 havi nettó profit után idén 27 milliárdos eredményt vár. Ez tízszázalékos növekedés, ami jóval kisebb a félévkor regisztrált 16 százalékos bővülésnél. A dollár tartós mélyrepülése miatt a harmadik negyedév profitja – a Cashline szerint – kevesebb lesz, mint a másodikban elért 10,2 milliárd forint. A becsült 9,4 milliárdos háromhavi eredmény gyakorlatilag megegyezik a tavalyi harmadik negyedév teljesítményével – a dollár gyengülését az orosz piacon ellensúlyozni tudta a forgalom bővülése.
A negyedik negyedévben tovább mérséklődik az eredménynövekedés, igaz, a tavalyi bázis nagyon jó volt. Az éves profit Miró József elemző szerint 34,6 milliárdra rúghat, ami ugyan rekord, de reálértéken kevesebb, mint a 2003-as 33,6 milliárd. A Cashline elemzése hosszabb távon optimista, 2006-ra már csaknem 3000 forintos részvényenkénti eredményt kalkulál, amelynek nyomán nem meglepő, hogy vételre ajánlja a gyógyszerpapírt.
