Alig két hónappal azután, hogy a VCP bejelentette: szándékai szerint a BorsodChem újabb blue chipként tér vissza a tőzsdére (NAPI Gazdaság, 2004. szeptember 6., 7. oldal), megjelentek az első BC-elemzések a brókercégektől. A közeljövőben várhatóan mind több elemző kezd el foglalkozni majd a céggel, miután 2001-ben az intézményi befektetők döntő többségének kivonulását követően felhagytak a vegyipari részvény követésével.
Tegnap az Erste Bank tette közzé elemzését, amelyben 2175 forintos célárfolyammal, felhalmozás ajánlással látta el a papírt. (Korábban a K&H 2140 forintos célárat határozott meg, egyelőre ajánlás nélkül). Az Erste elemzése hangsúlyozottan konzervatív a várható árrés és így a részvényenkénti nyereség tekintetében, miközben a külső, piaci tényezőket és a tulajdonosi szerkezetet tartja a legnagyobb rizikófaktornak. Pletscher Tamás elemző kifejezetten sikeresnek értékeli a VCP részvényeladását. Bár az 1850 forintos ár az 1775–2075 forintos ársáv alsó felébe esik, kedvező, hogy a teljes felkínált mennyiséget sikerült eladni. A 480 millió dolláros tranzakció a legnagyobb nem állami részvényeladás volt a BÉT történetében.
A három fő termék (MDI, TDI, PVC) esetében a jelenleg aktuális árrésekkel számol a következő három évben az Erste, a társaság pedig a vegyipari ciklus felíveléséről beszél. Az óvatosságot talán a rendkívül magas olajár indokolja, azt ugyanis nem lehet előre jelezni, hogy a BC meddig tudja áthárítani vevőire megemelkedett költségeit. A folyamatban lévő 270 millió eurós beruházási program biztosította kapacitásbővítés eredményeként jelentősen nőhet a társaság árbevétele és ezzel együtt az árréstömeg. A részvényenkénti eredmény az elemzés szerint 2006-ban ugrik majd nagyot: míg a 2005-ös eredmény a jelenlegi árfolyammal 11-es P/E értéket ad, a következő évi profittal számolva már alig több mint 6-os ez a mutató. Mintegy a felhalmozás ajánlást megfogadva, a BorsodChem be is jelentette, hogy szerdán 75 ezer saját részvényt vásárolt 1885 és 1895 forint közötti árfolyamon.
