BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyarok is vennék a PKO Bankot

A tegnap zárult lengyelországi PKO-jegyzés a magyar befektetők fantáziáját – és pénzét – is megmozgatta. A NAPI Gazdaság információi szerint több mint 5 millió részvényt jegyeztek magyar befektetők. A vásárlók optimisták, bár arra azért nem számítanak, hogy megismétlődhet az OTP mesebeli sikersztorija.

2004. október 28. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap zárult a PKO Bank 300 millió részvényének igénylési időszaka. Megfigyelők a külföldi intézményeknek szánt 105 millió darabos csomagra legalább tízszeres túljegyzésre számítanak. (Emellett 90 millió részvény lengyel belföldi intézményekre és szintén 105 millió lengyel magánbefektetőkre vár.) A közép-európai régió legnagyobb – még ha nyereségesség terén az OTP-től jócskán el is maradó – bankja a magyar befektetők fantáziáját – és pénzét – is megmozgatta.

A NAPI Gazdaság információi szerint több hazai alap és biztosító érdeklődött a PKO-papírok iránt, emellett több brókerház is igyekezett ügyfeleit hozzásegíteni a papírhoz. Megfigyelők a hazai pályáról érkezet jegyzéseket legalább 5 millió darabra teszik, amelynek csaknem fele a hírek szerint egyetlen magánbrókerház ügyfélköréből származott. Ha mindenki minden részvényt megkap – amelyre persze szinte semmi esély nincs – az akció 6 milliárd forint magyar tőkét mozgat meg, többet, mint bármilyen eddigi külföldi emisszió. (A gyakorlatban a befektetők osztályba sorolása miatt a hazai vásárlók talán még az arányos résznél is valamivel rosszabb arányú kielégítésre számíthatnak.)

Az október 21-én közzétett ársáv 17,5–20 zloty, vagyis 997–1140 forint. Megfigyelők szerint – a megbízások túlnyomó része átlagáras – a végső ár a 20 zlotyhoz állhat közel. A 300 millió PKO-részvény tőzsdei bevezetése november 10-én lesz (700 millió papír állami tulajdonban marad), ezután a PKO a varsói értéktőzsde legforgalmasabb papírjává válhat, a részvény a húszas WIG-indexben 8 százaléknál nagyobb súllyal lesz jelen. Ezzel minden, a lengyel piacon jelen lévő alap és a szép számmal működő lengyel biztosítók rá lesznek szorítva ara, hogy portfóliójukban jókora helyet szorítsanak a PKO-nak. Bár a 20 zlotys ár nem kifejezetten alacsony (a várható idei eredménnyel számolva a papír 13,5-ös P/E-je jóval több az OTP 10-et alig meghaladó hasonló mutatójánál), de a kereslet vélhetően jótékony hatással lesz az árfolyamra.

A megjelent elemzések majdnem mindegyike az OTP-vel hasonlítja össze a lengyel bankrendszer zászlóshajóját. A PKO 50 ezer alkalmazottjával, 1222 fiókjával, 5,3 millió folyószámlájával valóságos monstrum az OTP-hez képest (a magyar bank a privatizáció kezdete óta eltelt évtizedben 17 ezerről felezte meg alkalmazottainak számát), de eredménye alig több, mint fele az OTP-ének. Az OTP az 1995-ös tőzsdei bevezetés óta forintban 40-szeres, dollárban 25-szörös árfolyam-emelkedést produkált (1995-ben a kapitalizációja 300 millió dollár volt), amelynek megismétlésére a PKO-nak persze igen kevés esélye van.

A közép-európai bankszektorra a PKO miatt a közeljövőben alighanem még jobban figyelnek a londoni, New York-i alapkezelők. Ebből pedig az OTP is profitálhat. Sokak szerint inkább ez, mintsem a szerbiai, dalmáciai akvizíciós várakozások magyarázhatják a legújabb OTP-rallyt, amely tegnap újabb csúcsra hajtotta a magyar bankpapír kurzusát.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet