A BorsodChem saját részvény vásárlására adott megbízást a londoni HSBC Banknak, amely október 20. és 2005. március 31. között vásárolja majd a papírokat. A társaság tegnap reggeli bejelentése szerint a tranzakció célja a tőkestruktúra rövid távú optimalizálása: a készpénz jellegű eszközök és a sajáttőke-finanszírozás túlsúlya jellemzi a BorsodChem mérlegét. (A társasághoz nemrég folyt be húszmilliárd forint a TVK-csomag ellenértékeként.) A vételi megbízás volumenére vonatkozóan csak annyi derült ki, hogy a vásárlás után a saját részvények állománya jóval a megengedett tíz százalékon belül lesz.
Az, hogy felesleges pénzét a társaság BorsodChem-részvényekbe fekteti, jótékonyan hatott a papír piacára, élénk forgalom mellett 1961 forintra javult az árfolyam. A pozitív hatást nem rontotta a BC tőzsdezárás előtt negyed órával közzétett kiegészítése sem, amely szerint legfeljebb kétmillió saját részvény vásárlását tervezik (ez az alaptőke 2,63 százaléka) és azokat egy jelenleg kidolgozás alatt lévő munkavállalói részvényopciós programhoz is felhasználhatják.
A BC szeptember 8-i, az 50 felső vezetőnek szánt dolgozói részvényprogramról döntő közgyűlésén a munkavállalói képviselő és a vegyipari szakszervezet elnöke is javasolta, hogy a részvényprogramot terjesszék ki a dolgozók szélesebb körére. Kovács F. László vezérigazgató ígéretet is tett egy új, átfogó részvényprogram kidolgozására, amelyet a jövő évi rendes közgyűlés fogadhat el. A mostani bejelentés arra utal, hogy az új részvényopciós programhoz szükséges részvényeket nem a nemrég elfogadott dolgozói részvényes konstrukció szerint, új kibocsátással biztosítanák, hanem a piacon vásárolnák. Ennek kétségtelen előnye lenne, hogy nem hígul az alaptőke, mellesleg a tranzakció támaszt adhat a kibocsátás óta az 1900–2000 forintos sávban ingadozó árfolyamnak is.
