Szokatlan ajándékot kapnak a magyar képviselők a Budapesti értéktőzsdétől a napokban: az intézmény 384 hivatalban lévő képviselőnek postázza a Részvények a BÉT-en 2004 című, a tőzsdei cégeket és a magyar tőzsdét részletesen bemutató évkönyvet. Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke a kötetet bemutató sajtótájékoztatón azzal indokolta a sajátos marketingakciót, hogy ezzel szeretnék felhívni – két héttel a jövő évi adószabályokról döntő szavazás előtt – a honatyák figyelmét, mi is forog kockán.
Szalay-Berzeviczy szerint az árfolyamnyereség-adó bevezetése a tőzsdei ügyletekre és mértékének 25 százalékra való emelése, az osztalék adójának felemelése, a tervezett, az értékpapírügyleteket megnehezítő vagy akár ellehetetlenítő áfaváltozások és az értékpapírokra is kirovandó örökösödési adó együttesen nemcsak a tőkepiacra, de a vállalatokon és a magánbefektetőkön keresztül az egész magyar gazdaságra súlyos csapást mérhetnek. Erre figyelmezteti a tőzsde Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és Draskovics Tibor pénzügyminisztert, akik – figyelemfelkeltés céljából – egy-egy, fekete szalaggal átkötött részvénykönyvet kapnak ajándékba.
A tőzsdeelnök megköszönte az MDF képviselőinek, hogy fellépnek a befektetőkre nézve hátrányos adóváltozások ellen. Emlékeztette az SZDSZ képviselőit, hogy pártjuk része a kormánynak, tehát megvan a lehetőségük a piacellenes lépés elhárítására. A Fidesz képviselőit pedig arra figyelmeztette a tőzsde elnöke, hogy az adószavazás pillanatában a tartózkodás nem elegendő, azt a piac a javaslatok támogatásának fogja tekinteni. Az MSZP-nek a választási ígéretekkel való szembesítés jutott.
Újságírói kérdés kapcsán azért az is kiderült, hogy a BÉT számol azzal a lehetőséggel, hogy elszánt lobbitevékenysége végül sikertelen is maradhat. Ebben az esetben – mint az elnök kifejtette – jövőre újra megpróbálják...
