BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőzsdeelnökök az árfolyamnyereség-adó ellen

A Budapesti Értéktőzsde négy volt és jelenlegi elnöke közös közleményben emelte fel szavát az árfolyamnyereség-adó ismételt bevezetése ellen. A lépés ellen az MDF és az SZDSZ is módosító indítványt nyújtott be.

2004. október 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Budapesti Értéktőzsde volt elnökei és jelenlegi elnöke együttes közleményben emelték fel szavukat az árfolyamnyereség-adó ismételt bevezetése ellen. Bokros Lajos, Jaksity György, Simor András, Szalay-Berzeviczy Attila és Száz János egybehangzó véleménye szerint lefogadhatatlan, gazdaságilag irracionális és diszkriminatív intézkedésnek tekinthető az adó tervezett újbóli bevezetése. Diszkriminatívnak tartják, mivel különbséget tesz befektetési és megtakarítási formák között. Úgy gondolják, nemcsak 160 ezer tőzsdei kisbefektetőt érint kedvezőtlenül az intézkedés, de több mint 2 millió ember megtakarításaira és nyugodt jövőjére lehet kedvezőtlen hatással a nyugdíjpénztárakon és a befektetési alapokon keresztül. Ráadásul ellentétes a kormányprogrammal is, amely az egyének és a családok öngondoskodását szorgalmazza, ugyanakkor nem biztosít a költségvetésnek érdemi bevételt. Az adó kizárólag a hazai kisbefektetőket érintené az elnökök szerint hátrányosan, a hazájukban adózó külföldieket nem. A tőzsdei befektetéseket sújtó tervezett adóváltoztatás fenntartja, sőt tovább rontja a nemzetgazdasági megtakarítások amúgy sem egészséges szerkezetét, s rontja a magyar középvállalatok tőkéhez jutásai esélyét – áll a közleményben. Az adó bevezetésének kedvezőtlen hatásai gyengítenék a Budapesti Értéktőzsde helyzetét a régión belül. A tőzsdeelnökök szerint így a kormány elhibázott döntést hoz, ha bevezeti a 2003-ban egyszer már eltörölt adót, ráadásul ésszerűtlen mértékben. A lépés veszélybe sodorja az amúgy is gyenge hazai megtakarítási hajlandóságot, s hozzájárul a lakossági eladósodottság további növekedéséhez.
A tőzsdeelnökök véleményét osztja a két kisebbik parlamenti párt is, az SZDSZ és az MDF is ellenzi az adónem visszahozását. A Magyar Demokrata Fórum által az adótörvény tervezetéhez benyújtott módosító indítvány törölné a tőzsdei ügyletből származó jövedelemről szóló részt az árfolyamnyereséggel foglalkozó szakaszból, s így az maradna a kamat jellegű jövedelmek között, amelyek adókulcsa nulla százalék. Az MDF az árfolyamnyereség-adó bevezetését a kisbefektetők és a tőzsde mint a magyar gazdaság egyik legfontosabb mozgatórugója stabilitásának védelme miatt nem támogatja – áll az indítvány indoklásában. Az ellenzéki párt szerint nemcsak az adó bevezetése, de az emelés nagysága (nulláról 25 százalékra) sem indokolt, s az veszélyeztetné a tőzsde stabilitását és a gazdasági életben betöltött húzó szerepét. Az SZDSZ által benyújtott módosító indítvány technikailag az ellenzéki párt megoldásával egyezik, ugyanakkor indoklása valamivel részletesebb. A kisebb kormánypárt indoklása lényegében megegyezik a szakmai szervezetek által hangoztatott nézetekkel. Ezek szerint az adó bevezetése a potenciálisan megszerezhető pár milliárd forint állami bevételért ennek többszörösére rúgó kárt okozhat a magyar gazdaságnak. (Becsléseik szerint alig 2-3 milliárd forint folyna be az árfolyamnyereség-adóból.)

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet