BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végelszámolják a NABI tulajdonosát

Január elsejétől megszüntetik a NABI legnagyobb tulajdonosát, az Első Magyar Alapot, így a buszgyártó cég papírjait jövő év közepéig eladják vagy felosztják az alap tulajdonosai között.

2004. október 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Első Magyar Alapot igazgató elnök ugyan szeptember eleji körlevelében még az alap futamidejének egy évvel történő meghosszabbítását javasolta a részvényeseknek, azonban azok szeptember utolsó napján úgy döntöttek, hogy kezdeményezik a végelszámolást. Így a rendkívüli közgyűlés döntésének értelmében 2005. január elsejétől megkezdődik az alap végelszámolása, s ezzel a portfólióban egyetlen értékesíthető elemként meglévő 54,1 százalékos NABI-pakett is új tulajdonosokhoz kerülhet. A NABI közleménye szerint az alap előtt két út áll: értékesíti a részvényeket vagy felosztja azokat az alap tulajdonosai között. A megoldási javaslatok nem jelentenek igazi újdonságot, hiszen az alap tulajdonosai már két ízben döntöttek futamidő-hosszabbításról, s mindkét esetben ezek a lehetőségek körvonalazódtak a NABI-val kapcsolatban.
Az alap tulajdonában lévő eszközöket jövő év közepéig kellene értékesíteni. Ha egy befektető vásárolná meg a buszgyártó cég részvényeit, az természetesen – lévén nyilvános társaság – nyilvános vételi ajánlattételi kötelezettséggel járna. Ennek árfolyama nem lehet alacsonyabb, mint az ajánlat előtti 180 nap forgalommal súlyozott átlagára vagy a vásárló által fizetett összeg. (A 180 napos átlagár jelenleg 906 forint, de ez aligha tekinthető irányadónak, az elmúlt félév lejtmenete után idővel a magas árú napok kikerülnek a számításból, így januárban vélhetően már jóval alacsonyabb árfolyammal lehet számolni.) Ha felosztanák a papírokat, az nagy valószínűséggel újabb eladási hullámot indítana el a NABI-részvények piacán.
A nagy kérdés tehát, hogy nagyjából jövő év közepéig sikerül-e vevőt találni a buszgyártó cégre. A NABI kapitalizációja a tegnapi 450 forintos részvényárfolyammal számolva 2,08 milliárd forintot tett ki, 12 milliárdos saját tőkéje részvényenként 2600 forintra rúg. A cég értékelésekor azonban vélhetően nem ezt tartják szem előtt a potenciális vásárlók, hanem a hatalmasra, félévkor már 107 millió dollárra rúgó hosszú és 97 millió dollárt kitevő rövid lejáratú kötelezettségállományt. Persze a NABI idei évre becsült mintegy 350 millió dolláros árbevételét tekintve ez még elviselhető lenne, ha a cég pozitív fedezetet lenne képes produkálni, azonban ehhez elemzők szerint nem ártana, ha a dollár jelenlegi 200 forint körüli árfolyama 240 forint fölé emelkedne.
Az értékesített darabszámok tekintetében a harmadik negyedévben eközben nem panaszkodhatott a cég, szeptember végéig összesen 878 darab buszt adtak el, hatvannal többet, mint az előző év azonos időszakában. Ráadásul ezen belül nőtt a magasabb hozzáadott értékű csuklós és Compobusok aránya. A NABI igazgatósága szerint így tarthatóak a félévkor bejelentett számok, s az év végéig – ha minden jól megy – 1200 darab buszt fog vevőinek kiszállítani a cég.
A NABI tulajdonosai egyébként az Első Magyar Alapon kívül is jórészt pénzügyi befektetők. Jól látszik, hogy a magyar piac kedvenc papírjai közé tartozott az elmúlt években a buszgyártó részvénye, szeptember végén ugyanis a Citibanknál mint letétkelezőnél 12 számlán 8,5, a Generali Alapkezelő négy alapjánál 3,6, a Concorde Értékpapír és az Erste ügyfeleinél összesen 3,1 és 3 százaléknyi NABI-részvény volt.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet