BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

HAM-LET-re koncentrál az Agrimpex-Agrimill

Malmokért és takarmánykeverőkért gabonatárolókat cserélt a malomiparban vele ellentétben fantáziát látó Szabolcs-Gabona Rt.-vel az Agrimpex-Agrimill Rt. Az egy évtizeddel ezelőtt külkereskedőből már egyszer pályát váltó, eddig malomipari cég a lépéssel dolgozói négyötödétől is megvált.

2004. október 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőzsde legrégibb (1991 óta a parketten lévő), egyben legkevésbé likvid szereplői közé tartozó Agrimpex-Agrimill tőzsdei pályafutása alatt másodszor hajt végre gyökeres pályamódosítást. A csaknem fél évszázados múltra visszatekintő gabona-külkereskedő, az Agrimpex 1995-ben vásárolta meg a Békés megyei, majd a Bács-Kiskun megyei malomipari vállalatot, hamarosan fő tevékenységét átadta egyik külföldi partnerének (az Agrimpex Terménykereskedelmi Kft. azóta is a Cremer-csoport kezében van), és a malomipar jegyében felvette az Agrimill nevet. A cég most zárta le az újabb stratégiai tranzakciót: a malmokat és takarmánykeverőket eszközöstül-készletestül eladta (illetve a békéscsabai István malom esetében 2 évre bérbe adta) a Szabolcs Gabona Rt.-nek. A néhány év alatt meghatározó malomipari szereplővé váló szabolcsiak nem pénzzel, hanem tárházakkal, silókkal fizettek a malomért, a csereügylet értéke 594 millió forint volt. A Szabolcs Gabona időközben – a versenyhivatali engedély kézhezvétele után – átvette az Agrimpex-Agrimill 232 dolgozóját is (az összesen 300-ból). Az ügylet a tőzsdei cég eredményére nem hat ki, az eladott készletek leértékelése az első félévet terhelte.
A Bernhard Schreier által kontrollált Agrimpex – mint a vállalati stratégiáról nyilvánosságra hozott tájékoztatóból is kiderül- az EU-csatlakozás után már nem lát fantáziát a malomipari tevékenységben. Ez az utóbbi években amúgy is csak veszteséget hozott, a cég 2004 első hat hónapjában 182 millió forintos IFRS szerinti veszteségről számolt be.
A cég vezetése a megmaradt ingatlanok hasznosításában, a most megszerzett 74 ezer tonnás tárolókapacitás bérbeadás útján történő kihasználásában (fő bérlőjük az ÁTI) és az egészséges táplálkozás hívei körében közkedvelt HAM-LET üzletág fejlesztésében látja az Agrimpex jövőjét. Hogy a befektetők mit szólnak a pályamódosításhoz, csak hosszabb távon derül ki, mivel a cég közkézhányada minimális, nem éri el az 1285 millió forintos jegyzett tőke 3 százalékát. (Egy kuriózum: az Agrimpex 5,93 százaléka a szintén kis tőzsdei likviditású Hungagent tulajdonában áll.)

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet