BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak csipegettek a BorsodChemből Varsóban

Pénteken debütált a Varsói Értéktőzsdén – a magyar részvények közül elsőként – a BorsodChem papírja. A bemutatkozás fényesebbre is sikerülhetett volna, ha a régió legnagyobb privatizációs ügylete nem vonja el a figyelmet az újoncról.

2004. október 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken debütált a BorsodChem részvénye a 60 milliárd dolláros kapitalizációjával a régió legnagyobb börzéjének számító varsói értéktőzsdén. Az első magyar bevezetés történelmi jelentőségét nem lehet elvitatni, a tűzijáték viszont – számos befektető vérmes reményeivel ellentétben – egyelőre elmaradt. A 32,89 zlotyn kibocsátott részvények (a jegyzés során összesen 7 millió 300 ezer darab került lengyel befektetőkhöz) 34,7 zlotyn kezdtek, ám zárásra több mint 3 százalékkal, 33,5-re csökkent az árfolyamuk, miközben a budapestinek alig fele, 124 ezer papír cserélt gazdát.
Bár a nagy pénzügyi erővel rendelkező helyi alapok számára nem lehet közömbös a második külföldi bevezetés – ráadásul a BorsodChem a 14. legnagyobb lengyel tőzsdei társaságnak számít – az alapkezelők figyelmét ez idő tájt teljesen leköti a PKO Bank részvényeinek közelgő kibocsátása – tudósított a Reuters.
Pedig a bemutatkozást támogatandó a BC vezetése és a részesedését nemrég 23,41 százalékra csökkentő VCP színeiben Heinrich Pecina sajtótájékoztatót is tartott a lengyel fővárosban. Kovács F. László vezérigazgató várakozása szerint a BC a lengyel tőzsde fontos papírja lesz és bekerül majd a WIG–20 blue chip indexbe. A részvények varsói forgalma szerinte megközelítheti a budapestit. A részvények bemutatkozása jól sikerült, de – mint mondta – most még sok a spekuláció, 6–8 hónap múlva már egészen más lesz az árfolyam – idézte a Reuters.
A BorsodChem kereskedőcége révén 1998 óta jelen van Lengyelországban, most a varsói tőzsdei bevezetéssel ezt a jelenlétet erősítik meg – ismertette a döntés hátterét Kovács. A BC szeretne részt venni a még állami kézben lévő lengyel vegyipar privatizációjában, aminél ugyancsak segíthet a helyi tőzsdei szereplés. Emellett gondoltak a lengyel alapok befektetési étvágyára is.
A BC lengyel PVC-piaci részesedése 13 százalékos, az izocianátoknál pedig (MDI, TDI) 43 százalék az arány. Lengyelországban található a régió BorsodChem mellett másik TDI-gyártója, a Zachem, amely – amennyiben eladósorba kerül – érdekli a magyar céget – mondta a vezérigazgató. Az akvizíciós célpontokról bővebbet nem árult el, általánosságban olyan céget keresnek, amely upstream vagy downstream oldalról tud kapcsolódni a BC-hez, vagy hasonló termékösszetétele révén nagyobb piaci erőhöz segíti a társaságot.
A vegyipari piacról elhangzott, hogy az 50 dollár feletti olajárak hatására a harmadik negyedévben átmenetileg összeszűkült a marzs, de szeptemberre „helyreállt a rend” és a BorsodChem az áremelkedést át tudta hárítani vevőire. Az MDI és a PVC is jó hozammal adható el, a cég vezetése úgy látja, hogy a vegyipari ciklus felívelő szakaszában van, s 2005 és 2006 is jó évnek ígérkezik.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet