A Mol-befektetők és a menedzserek régi álma teljesült tegnap: a magyar olajpapír tőzsdei árfolyama áttörte a tízezres álomhatárt és 10100 forinton állapodott meg. A cég kapitalizációja a záráskor 1093 milliárd forintra, vagyis 5,5 milliárd dollárra rúgott.
Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója éppen egy évvel ezelőtt – amikor még a hatezres határ előtt toporgott az árfolyam – a Mol középtávú stratégiai céljaként határozta meg (NAPI Gazdaság, 2003. október 3., 11–12. oldal), hogy a magyar olajtársaság világviszonyban közepes méretű olajvállalattá kíván válni, amihez el kell érnie az 5 milliárd dolláros piaci értéket. A célkitűzést alighanem hamarabb sikerült 10 százalékkal túlteljesíteni, mintsem Mosonyi gondolta volna, igaz, ehhez a Mol szárnyaló eredményén kívül a dollár tartós gyengélkedése is hozzájárult.
A Mol tőzsdei pályafutása 1995-ben kezdődött. Az első emisszió során 1100 forintért, sőt, hazai magánbefektetőknek 990 forintért lehetett Mol-részvényhez jutni. A kilenc év alatt elért tízszeres (intézményeknél kilencszeres) árnövekedés nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó. Hazai pályán csak a hasonló időszak alatt negyvenszeres növekedést felmutató OTP és a 19-es szorzóval dicsekvő Richter tudta megelőzni a Molt.
