BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Százmilliós támogatás a tőzsdére kerüléshez

2004. október 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány 100 millió forintot kíván a jövő évi költségvetésből a tőkepiac fejlesztésére elkülöníteni, mellyel a hazai középméretű cégek tőzsdére jutását kívánja támogatni – tájékoztatott tegnap a Pénzügyminisztérium. A tőzsde fejlesztésére szánt alapot a Gazdasági Minisztérium fogja kezelni. A tőzsdére készülő cégek pályázhatnak majd, hogy a nyilvános társasággá alakulással és a tőzsdei bevezetéssel kapcsolatos többletköltségekhez támogatást kapjanak. A közlemény szerint a kormány ezzel a lépéssel a hazai tőkepiac fejlesztését kívánja elősegíteni, illetve azt, hogy a tőzsde minél hatékonyabb értékmérő szerepet tölthessen be a vállalatok tőkéhez jutásában és a teljesítményük értékelésében.
A tőkepiaci szereplők számára bizonyára jó hír, hogy a kormány sokat hangoztatott elkötelezettsége mellett pénzzel is hajlandó támogatni a hazai tőkepiac fejlődését, ugyanakkor egyelőre nehéz megbecsülni, hogy a mostani lépés mennyire járul majd hozzá a parkettre igyekvő cégek számának növekedéséhez. A 100 millió forintos összeg ebből a szempontból nem tűnik soknak. Az idei év egyetlen olyan cége, amely a nyilvánosság vállalásával és a parkettig való eljutással sikeresen megbirkózott, a Freesoft volt. Móricz Gábor, a társaságot ebben segítő pénzügyi tanácsadó a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, a Freesoftnál ezek a költségek összesen nem érték el 30 millió forintot, amiből az következik, hogy egy-egy cég számára eséllyel elnyerhető akár 10-20 millió forint (hacsak nem rohanják meg a tárcát tömegesen a parkettre igyekvők, ami azért nem túl valószínű...). Ehhez azonban hozzátette, hogy a Freesoft esetében a tanácsadói és forgalmazói költségek – a Freesoftot az Equilor hozta be a parkettre – vélhetően jóval alatta maradtak annak a szerinte 50 és 100 millió közötti költségszintnek, amivel egyébként számolni kell egy cég tőzsdére vitelekor.
A támogatás pozitív üzenete ugyanakkor nyilvánvalóan kevés lesz ahhoz, hogy feledtesse a tőkepiaci szereplőkkel a 25 százalékos árfolyamnyereség-adó újbóli bevezetése felett érzett csalódásukat. A kormány ugyanis – ahogy már számos elődje tette – egyik kezével már bőven elvette, amit most ad. Az 1999 és 2002 között érvényben levő 20 százalékos árfolyamnyereség-adóból akkoriban évente 3-4 milliárd forintnyi összeg folyt be, ez jövőre a 25 százalékos adó mellett vélhetően ennél valamivel több lesz, így várhatóan lesz miből adni.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet