Az Egis-részvények árfolyama tegnap elérte a tízezer forintos szintet, s ezzel az utóbbi három hétben ezer forinttal nőtt a kurzus. A társaság megítélése már az augusztusban publikált gyorsjelentés után kedvezően változott, a jegyzés brókervélemények szerint csak egy jelentős eladó megjelenése miatt maradt szeptember elejéig a kilencezres szinten.
A társaság belföldi forgalma az előző negyedévihez képest csökkent a most zárult három hónapban, ám – nagykereskedők véleménye szerint – jó eséllyel így is nagyobb mértékben bővülhetett, mint a magyar gyógyszerpiac egésze. Az elmúlt negyedévben összességében átlagos forgalmat ért el a gyógyszergyár, az előző, júniusban zárult negyedév viszont nagyon erős volt, igaz, az azt megelőző pedig átlag alattinak mondható - mondta el kérdésünkre Marossfy László gazdasági vezérigazgató-helyettes.
Az orosz piaccal kapcsolatban kiemelte, úgy tűnik, hogy a kedvező általános gazdasági helyzet (magas olaj- és nyersanyagárak) a gyógyszerfogyasztásban is megmutatkozik, az élénkülés nemcsak átmeneti jelenség volt. Ennek ellenére az Egis továbbra sem emel évi 25 százalékos növekedésre vonatkozó középtávú prognózisán. A gazdasági igazgató legutóbbi prezentációján arra figyelmeztetett, hogy az eddigi, negyedévről negyedévre 40 százalék feletti növekedést mutató orosz export az utolsó negyedévben ennél kisebb mértékben nőhet. Ez azonban főleg az erős bázisnak tudható be, vagyis a társaságtól továbbra is jó teljesítmény várható.
Folynak a munkák az Egis Servier-vel közös, ám a magyar társaság 85 százalékos többségi részesedésével megvalósuló oroszországi beruházásán is. A cég a telket már megvásárolta, jelenleg az építkezés előkészületei és az engedélyek beszerzése folyik. Az engedélyeztetés után a beruházás aktívabb szakaszába lép, amelyben a tényleges építési munkák és a gépek behelyezése történik meg. Az üzem, amelyben tablettázást és kapszulázást végeznek majd, várhatóan 2,5-3 év múlva kezdheti meg a termelést. A Moszkvához közeli gyár – amelynek kapacitását évi 40 ezer dobozra teszik – az Egis, valamint fő tulajdonosa, a Servier által Oroszországban nagy volumenben eladott termékek gyártását végzi majd. A negyvenezres dobozszám mintegy harmada az Egis jelenlegi összes gyártásának, de jóval magasabb, mint az oroszországi eladások szintje (a kapacitás meghatározásánál a Servier-termékek gyártása mellett az Egis addigra várható forgalombővülésével is számolnak). Az a későbbi piaci igények alapján dől el, hogy az orosz leányvállalat milyen arányban készít majd a francia cég, illetve az Egis számára gyógyszereket, Marossffy véleménye szerint kétharmados Egis-arány reális lenne, de fele-fele megosztás is elképzelhető. Az üzem a tervek szerint 2007-ben kezdi a termelést.
