BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tőkeemelés nem rengette meg a Globus-árfolyamot

A bónuszrészvényosztás fordulónapja nem rengette meg a Globus-részvények piacát, a már korábban lejtőre került papír árfolyama ezúttal nem esett jelentősen.

2004. szeptember 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem járt rosszul az, aki az utolsó napokban vásárolt a közelgő bónuszrészvényosztás miatt Globus-részvényt, az elmúlt hetekben 730-750 forint körül forgó papír árfolyama nem csökkent jelentősen a fordulónapot követően. A szeptember 30-i tulajdoni megfeleltetéshez utoljára a múlt hét utolsó napjaiban lehetett a tőzsdén vásárolni a konzervipari papírból ahhoz, hogy a részvényes minden tizedik papírja után egy újonnan kibocsátandó Globus-részvényt kapjon az október közepi alaptőke-emelés során. A Globus igazgatósága október 15-én határozza majd meg az alaptőke-emelés pontos összegét és a kibocsátandó részvények számát, ugyanis a tízzel nem osztható darabszámú papírral rendelkező részvényesek esetében lefelé kerekítik a kiosztandó papírok mennyiségét.
Ez persze egyelőre sovány vigasz a konzervpapírban hosszabb távon ülő befektetőknek, a részvények árfolyama ugyanis gyakorlatilag a bónuszrészvényosztás bejelentése óta lefelé tart a Budapesti Értéktőzsdén: májusban még 1150 forint körül volt. Az osztalékfizetés elmaradása intő jel volt a társaság idei gazdálkodását illetően, ezt tetézte a féléves gyorsjelentéssel közölt profit warning. A gyorsjelentésben leírtak szerint a Globus az idei évben a korábban várt 1,3–1,5 milliárd forintos eredménye helyett csak 500–800 millió forintos nyereséggel számol. Ha az év végén az immár egységes konzervcsoport nettó eredménye a sáv felső szélén helyezkedik is el, az a friss alaptőke-emelés után a maximális – azaz 10 százalékos – részvényhígulás után számolva papíronként mindössze 73 forintos eredménynek felel majd meg (hígulás nélkül számolva ez az érték értelemszerűen magasabb). Így viszont a jelenlegi árfolyam mellett 10 körüli P/E mutató mellett forognak a társaság részvényei, ami nem nevezhető alacsonynak az aktuális kamatszint mellett. (Igaz, eközben a 0,3-as P/BV mutatójával sajáttőke-alapon a BÉT egyik legolcsóbb papírja a Globus, az azonban a jelek szerint nem nagyon érdekli a piacot.)
A féléves jelentésben leírt negatív hatások közül az egyik legfontosabb, a dollárnak leginkább a cég orosz exportját sújtó gyengesége – vagy inkább az euró ereje – nem változott az elmúlt hónapokban. Így pozitív áttörés talán csak a bejelentett költségcsökkentési programtól várható, azonban ennek hatásai a tapasztalatok szerint nem rövid távon jelentkeznek.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet