BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brau-ügy egy év után: fekete, fehér, igen, nem

2004. szeptember 27. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint egy éve folyik a magyar tőzsde újkori történetének leghosszabbra nyúló – és sokak szerint legbotrányosabb – felvásárlási sztorija, a Brau-ügy. Mint ismeretes, az osztrák Brau Uniont – egyébként korrekt – áron felvásárló Heineken-csoport magyar tagvállalata, az Amstel Sörgyár Rt. tavaly szeptember 5-én tette meg a tőzsdén korábban 19 ezer forintért is forgó elsőbbségi Brau-részvényekre 12 ezer 806 forintos – a bíróság által előbb csaknem egy évre felfüggesztett, majd időközben hatályon kívül helyezett – nyilvános vételi ajánlatát. A TEBÉSZ sérelmezte, hogy a magyar Brau-cég tulajdonosai csak a töredékét kapnák az osztrák Brau felvásárlási árának, az ügyből ma is tartó bírósági eljárás lett.
A fordulatos történet egyik elemeként a TEBÉSZ 2004. szeptember 6-án közleményt adott ki arról, hogy a szeptember 3-i iratbetekintés során – úgymond – „hamisított aláírású iratot talált a felvásárlási aktában”. (Az időjelben szereplő mondatrész semmiképpen sem – valós vagy valótlan – tényállítás.) A TEBÉSZ közleménye beszámolt arról, hogy az ominózus iraton szereplő aláírást – hogy kinek az aláírását, azt a közlemény nem említi, de a HVG néhány nappal később már tudni vélte, hogy Nicolaus Pinotsis Amstel-vezér kézjegyéről lehet szó – írásszakértővel vizsgáltatta meg, és az a húsz megvizsgált jellemző közül 18-ban talált eltérést az érintett személy hiteles aláírásától. A közlemény állításáról – cikkünk megjelenése előtt – szerettük volna megtudni az Amstel véleményét is, de érdeklődésünkre a cég által megbízott marketingügynökség közölte: nem kívánják kommentálni az ügyet.
Mivel egy okirathamisítás tényét illetően értelemszerűen bíróság mondja ki a végső szót, lapunk készséggel helyt adott az Amstel kérésének: a cég határozottan cáfolja, hogy valótlan aláírás szerepelt volna a PSZÁF-hoz benyújtott felvásárlási dokumentumok egyikén. Talán szerencsésebb lett volna ezt a cáfolatot már lapunk első megkeresésekor közölni. (Reméljük, az azóta eltelt időben a társaság alapos vizsgálatot folytatott a felügyeletre benyújtott iratokon szereplő aláírásokkal kapcsolatban.)
Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ elnöke úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a szervezet az ügyben büntető feljelentés megtételét tervezi, így olvasóinknak csak azt ígérhetjük: a szövevényes ügy további részleteiről is beszámolunk. Ezentúl gondosabban ügyelve arra, hogy „valótlan tényállítás híresztelését” még akkor se kövessük el, ha közéleti szereplőket, nyilvános közleményeket idézünk...

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet