BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Részvény, vagy valami más?

2004. szeptember 8. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jó hír, hogy Magyarországon is terjed a tőzsdei cégek legfontosabb – az értékteremtésben kulcspozícióval bíró – munkatársainak részvénnyel történő ösztönzése. Ez jó az érintetteknek, mert – hasonlóan nyugati kollégáikhoz – kedvező esetben, némi kockázatot vállalva fizetésüknél több nagyságrenddel nagyobb összeghez juthatnak, jó a befektetőknek, mert ezáltal a menedzsment saját bőrén érzi az árfolyamváltozásokat és jó a tőzsdének, mert – egyszer csak eladásra kerülnek a menedzsment-papírok – többletlikviditást hoz a parkettre.
A sok évtizedes külhoni példa lassan itthon is követőkre talál, működik ilyen program a Molnál, az OTP-nél és a Matávnál. A minap a BorsodChem is előrukkolt a saját – bizonyára ösztönzési célú – dolgozói részvényprogramjával, ez azonban – ha alaposabban megnézzük – csak nevében részvényprogram.
A BorsodChem alapszabályának tegnapi módosítása szerint a cég egy új részvényosztályt hozott létre, amely azonban szinte csak a 202 forintos névértékben, meg az osztalékjogosultságban hasonlít a tőzsdén lévő törzsrészvényekre. A dolgozók kiválasztott része ingyen jut a papírhoz (ezért dolgozói részvény), ezt ellensúlyozza a korlátozott forgalomképesség. (Ami eléggé eufemisztikus kifejezés, lévén, hogy a papírok egyetlen lehetséges vevője maga a társaság.) A visszavételt az alapszabály – részvényhez képest eléggé szokatlan módon – úgy szabályozza, hogy annak árfolyama nem csak bizonyos teljesítménykritériumok teljesülésétől, de a még attól is függ, hogy a dolgozó távozásakor ki kinek mondott föl.
Addig is, amíg a felmondás bekövetkezik, a dolgozói részvényt megilleti a szavazati jog. Ezt azonban – mint a közgyűlési előterjesztésből kiderült – a dolgozók bizonyára fölöslegesnek érzik. Legalábbis erre utal, hogy a „társaság üzleti célkitűzései teljes mértékű támogatása jeléül” már jó előre megbízták a HSBC bankot, hogy nevükben szavazzon a teljes részvényosztállyal. A társaság életét érintő döntéseknél a HSBC ezáltal (6 millió 346 ezer dolgozói részvénnyel szavazva) éppen akkora súllyal bír, mint azok a pénzügyi befektetők, akik ugyanennyi részvényt a mai árfolyamon 15 milliárd forintért tudnának a parketten összevásárolni. Mivel a HSBC – mint az előterjesztésből kiderül – köteles a szavazatával az igazgatóság előterjesztéseit támogatni, legközelebb bizonyára nehezebb lesz Kazincbarcikán a 2000-eshez hasonló részvényesi hatalomátvételt végrehajtani. Hogy maguk az érintett dolgozók – akik a visszavásárlási ígéretnek már csak adózási okokból is nyilván jobban örülnek, mint egy „sima” prémiumnak – addig is mennyiben érzik magukat „igazi” részvényesnek, majd kiderül...

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet