A BorsodChem vezérigazgatója és a menedzsment további 50 tagja 1,282 milliárd forintos juttatásban részesül, ha sikerül időben felépíteni és termelésbe állítani az új MDI-gyárat – döntött a társaság tegnapi rendkívüli közgyűlése. A 92,25 százalékos részvétel mellett (70 millió részvény képviseltette magát) megtartott közgyűlés elfogadta a társaság féléves közbenső mérlegét, amire a tőkeemelés miatt volt szükség. A menedzsment premizálását ugyanis 6 346 050 darab, 202 forint névértékű dolgozói részvény kibocsátásával oldják meg, melyeket a jogosultak ingyen vehetnek át, majd azokat a társaság részletesen szabályozott feltételrendszer alapján, legjobb esetben névértéken veszi vissza. A részvények kibocsátását tegnap a közgyűlés jóváhagyta, miután az átvételre jogosultak előzetesen vállalták, hogy szavazati jogukat a HSBC Banknak engedik át, amely köteles a közgyűléseken megjelenni és az igazgatóságot támogatni.
A visszavásárlás két részletben, 2006-ban és 2007-ben esedékes, a 202 forintos névértéket azonban szigorú feltételek esetén kapják meg a menedzsment kijelölt tagjai. Az első úgynevezett teljesítménykritérium, hogy a 80 ezer tonna kapacitású MDI-gyár sikeres próbaüzeme, nemzetközi számvitel szerinti aktiválása, kereskedelmi minőségű termék-előállítása megtörténjen, emellett a kereskedelem és a piacbővítés megkezdődjön. Ha ez 2006. április 30-ig bekövetkezik, a társaság a részvények felét a dolgozóktól teljes áron (névértéken) megvásárolja. Ha a fenti cél csak az „első póthatáridőre” valósul meg, úgy az árfolyam 80 százalék, ha a „második póthatáridőre”, úgy 40 százalékra csökken. A második részlet bevonása a második teljesítménykritériumtól függ, vagyis hogy az új MDI-gyár legalább 82 százalékos kapacitáskihasználtsággal működjön két negyedéven át. Itt a száz százalékot a 2007. április 30-i dátum jelenti, és ugyancsak van két póthatáridő, amit később az igazgatóság határoz meg, és a késedelmes teljesítés szintén 80, illetve 40 százalékos árfolyammal jár.
Bonyolítja a rendszert a dolgozók esetleges eltávozása a cégtől. Ha a dolgozó mond fel – és az MDI-gyárral egyébként minden rendben –, akkor 50 százalékra számíthat, a rendkívüli felmondással elbocsátott munkatárs viszont nem kap semmit.
Mint a közgyűlést levezető Kovács F. László vezérigazgató elmondta, a részvényprogram elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a dolgozók maradjanak a BC-nél, emellett a munka minőségére is jó hatással lesz. A BorsodChem jelentős gazdasági céljai közül a saját technológia alapján 20 milliárdos beruházással épülő MDI-gyár különös jelentőséggel bír, így fontos, hogy időben és jó minőségben elkészüljön.
A közgyűlésen – ahol még nem volt ismert a premizáltak köre – a munkavállalók képviselője és Paszternák György, a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke is a jutalmazási rendszer kiszélesítése mellett foglalt állást, mondván, így biztosítható a munkahelyi béke. A vezérigazgató válaszában ígéretet tett egy átfogóbb részvényprogram kidolgozására, amelyet várhatóan a jövő évi rendes közgyűlés fogadhat el.
A közgyűlés egy sor alapszabály-módosításról határozott, főleg a BÉT vállalatirányítási irányelveivel összhangban. Az igazgatóságból távozott Nyíri Iván, s a testületben Christoph Herbst helyét Heinrich Pecina foglalta el, Pecina megüresedett fb-tagi helyére viszont Herbst került. It-taggá választották a BC új pénzügyi igazgatóját, Illéssy Jánost.
A közgyűlés megújította az igazgatóság sajátrészvény-vásárlásra vonatkozó mandátumát, így ezentúl, az ötödölésnek megfelelően, a testület 1000 és 3200 forint közötti árfolyamon vásárolhat részvényt a mindenkori tőzsdei áron. Amennyiben tőzsdén kívüli vásárlásra kerül sor, azt – a Gt. megváltozott rendelkezései szerint – csak nyilvános ajánlattal lehet ezután megtenni.
