A befektetési adóhitel megszüntetését szabályozó törvénymódosítás szerint október végéig van lehetőség a 45 százalékos kedvezmény igénybevételére, ám akadnak, akik siettek: augusztus végére már 581 millió forintot fizettek vissza az érintettek az APEH-nek – tudta meg a NAPI Gazdaság. A 45 százalékos kedvezményt csak az veheti igénybe, aki a 2003-as év után (vagyis idén márciusig benyújtott bevallásában) már nem kért további adóhitelt. Ebben az esetben az APEH által meghatározott összeg 55 százalékát kell befizetni, a többit az adóhatóság elengedi. Annak, aki a tavalyi év után is igényelt kedvezményt, 25 százalékos kedvezmény jár, ebben az esetben viszont elég 2005. június 30-ig befizetni az összeget. Mint az APEH elnöke korábban elmondta, annak ellenére, hogy ebben az esetben csökken a kedvezmény mértéke, idén az előző évinél is többen igényeltek adóhitelt, s az érintettek száma ezzel elérte a 83 ezret (NAPI Gazdaság, 2004. június 7., 8. oldal).
Amint az adóhivatal illetékesétől megtudtuk, a visszafizetendő adóhitel állománya összesen 21 milliárd 402 millió forint, vagyis átlagosan 258 ezer forint az egy főre jutó összeg. A visszafizetéskor elérhető kedvezmény egyébként az idő előrehaladtával csökken. A 2005. július 1-jét követő egy évben a teljes összeg 95 százalékára tart igényt az adóhatóság, 2006. június 30-át követően pedig nem illeti meg kedvezmény az adózót. Jó tudni, hogy az adóhitelt egy külön erre a célra nyitott számlára kell megfizetni, s a kedvezménnyel csak az élhet, akinek nincs az APEH által nyilvántartott köztartozása.
