BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keler-részvényeket vesz a BÉT

2004. szeptember 1. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ugyan nem a korábban tervezett mértékben, de végül is sikerült az 1993-as alapítás óta meglévő 25 százalékos szint fölé tornászni a BÉT részesedését a Keler Rt.-ben. Az értéktőzsde tegnapi rendkívüli közgyűlésének napirendjén szerepelt az igazgatóság tájékoztatása a BÉT és az MNB között a Keler-részvények vonatkozásában megkötendő adásvételi szerződés vonatkozásában a BÉT-et megillető elővételi jog gyakorlásáról.
A nyakatekert megfogalmazás hátterében egy, a két tőzsde és a jegybank között márciusban csaknem perindításig eljutó jogvita, illetve annak – a tőzsdék tulajdonosváltását követő – rendezése áll. Februárban a BÉT és a BÁT megállapodott az árutőzsde tulajdonában álló 25 százalékos Keler-csomag eladásáról a BÉT-nek 2887 millió forintért. Az ügylet nem jöhetett létre, mivel az MNB élni kívánt – a két tőzsde által el nem ismert – elővételi jogával. Azóta viszont a BÁT döntött egy 5 százalékos (névértéken 225 millió forintos) Keler-részvénypakett eladásáról 589 millió forintért. (A vételár az osztalék és a Keler mintegy félmilliárdos első féléves eredményének figyelembevételével megegyezik a februárival.) Az MNB szerint azonban létezik elővételi jog, így a BÉT-et megilleti a csomag egyharmada, 1,67 százalék 194 millió 370 ezer forintért. A közgyűlésen folyt némi eszmecsere arról, hogy a körülmények – tulajdonosok – változása mennyiben változtatja meg a felek elővételi joggal kapcsolatos állásfoglalását, de végül – szavazás nélküli – konszenzus alakult ki a tekintetben, hogy a BÉT stratégiája szempontjából hasznos élni a kínálkozó lehetőséggel.
Szalay-Berzeviczy Attila BÉT-elnök kifejtette, hogy a tőzsde célja a Keler 100 százalékának megszerzése, mert a tőzsde–elszámolóház értéklánc együtt már tőzsdeképes pénzügyi szolgáltatót eredményezne. Most – a BÉT számára kedvező áron – nemcsak az ominózus 1,67 százalék megvételére nyílik lehetőség, de – mint a tőzsdeelnök szavaiból kiderült – az MNB-vel kötött megállapodás szerint a Keler-tulajdonosok közötti új szindikátusi szerződés biztosítja a BÉT Rt. elővételi jogát az MNB kezében lévő 53,33 százalékos Keler-pakettre is. További előny a BÉT számára, hogy lényeges kérdésekben a szindikátusi szerződés szerint csak 60 százalékos többséggel lehet döntéseket hozni a Keler közgyűlésein. Ezzel a BÉT a korábbinál nagyobb befolyást biztosít magának a Keler ügyeiben, ráadásul mindezt alig 200 millió forintért. (Az ügylet 11,8 milliárd forintra, a saját tőke mintegy 94 százalékára értékeli a Keler Rt.-t.)
Az ügyletet – ha szavazni kellett volna róla – bizonyára támogatták volna a tőzsde tulajdonosai, ám erre az EU versenyhivatala jóváhagyásának hiányában nem került sor: az új tulajdonosok ugyanis még nem gyakorolhatják befolyásukat. Mindez azonban nem akadályozta meg a közgyűlést a felügyelőbizottság kiegészítésében. A június 28-i lemondások után egytagúra (Katona Zsolt – ING) olvadt testületbe a részvényesek beválasztották a már a korábbi fb-ben is tevékeny Vida Mariann értékpapírjogászt és Fatér Gyulát, a BB Alapkezelő Rt. vezérigazgatóját.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet