BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig csak ígéret a Rába

Nyereséges tudott maradni az első félévben a Rába Rt., azonban az első negyedévhez hasonlóan ez csak a fedezeti ügyleteknek volt köszönhető. A menedzsment optimista, várakozásaik szerint a második félévben már látható lesz a javulás.

2004. augusztus 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagyjából az első negyedév végén tapasztalt képpel találkozhatnak a Rába Rt. befektetői a féléves gyorsjelentésben is. A gépipari cég nyereséges, de csak a fedezeti ügyletek miatt. A Rába a tavalyi, gigantikus veszteséget hozó első félévhez képest 11 százalékkal növelte konszolidált árbevételét, s a csoport üzemi vesztesége 3 milliárd forintra apadt a 2003-as 3,3 milliárd forintról. A csoport pénzügyi nyeresége 4,6 milliárd forintra rúgott. Ebből realizált árfolyamnyereség a félév folyamán mindössze 1,6 milliárd forint volt. Az igazán nagy tétel – a fennmaradó hárommilliárd forint legnagyobb része – olyan korábban veszteségesnek elszámolt nyitott pozíciók változásából adódott, amelyre tavaly év végén veszteséget képeztek. A tavaly év végi pozícióértékeléseken keletkezett hatalmas veszteség feloldása egyelőre elegendő tartaléknak bizonyult arra, hogy a Rába a második negyedévben is pozitív számmal rukkoljon elő az eredménysoron.
A Futómű üzletág árbevétele nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a 39 millió dollárról 50 millió fölé dagadó forgalom az európai projektek felfutásának és az amerikai piac ébredezésének volt köszönhető. Ugyanakkor a gyenge dollár változatlanul pofozza az üzletágat, a költségtakarékossági programok és a fedezeti szintek helyreállítási kísérleteinek érezhető hatásait csak a második félévre ígéri a menedzsment. A Jármű Kft.-nek szintén a második félév jelenti majd a kitörést. Az első félévben ugyanis a honvédségnek egyelőre csak a mintajárműveket szállították le. Az igazi nagy volumenű kiszállítások – az idén várhatóan összesen 5,8 milliárd értékben – a harmadik és a negyedik negyedévben történnek majd. Az alkatrészüzletág jó híre, hogy növekvő árbevétel mellett a negyedévben már pozitív EBIDTA-t termelt.
A győri cég vezetése rendületlenül optimista. Az amerikai piac felfutását tartósnak ítélik meg, s jó értékesítési számokat várnak 2005-re is. Európában az amerikai partnerek kontinensen lévő telephelyeire történt kiszállítások miatt nő az értékesítés. Javuló tendenciát vélnek felfedezni a havi mutató és eredményszámokban, s a termékportfólió felülvizsgálata, a költségtakarékosság és a növekvő forgalom hatására a fedezeti szint és az operatív eredmény javulását várják a második félévben.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet