Erős negyedévként értékelte az Egis üzleti évének harmadik, júniusban zárult három hónapját Marosffy László vezérigazgató-helyettes a gyorsjelentést ismertető tájékoztatón. A társaság tízéves tőzsdei pályafutásának sorrendben 41-ik gyorsjelentésében 23 százalékkal növekvő forgalomról, s az elemzői várakozásokat jó 200 millióval meghaladó, 2,15 milliárd forintos anyavállalati adózott nyereségről számolt be.
Az Egis továbbra is jól teljesített stratégiai piacain: a FÁK-országokba irányuló eladások 44 százalékkal, 20 millió dollár fölé nőttek, a kelet-európai forgalom pedig - ugyancsak dollárban - 25 százalékkal emelkedett. A társaság - a Richterhez hasonlóan - az orosz gyógyszerpiac növekedésénél nagyobb mértékben növelte eladásait, ám Marosffy úgy vélte, a folyó negyedévben már nem várható 40 százalék feletti növekedés, inkább csak 25 százalékra számítanak. Amint Oroszországban, úgy a lengyel piacon is az utóbbi időben alaposan megerősített kereskedelmi hálózat lehetett a növekedés alapja. A lengyel kivitel zlotyban 32 százalékkal nőtt a negyedév során, nem csoda, hogy az Egis a kelet-európai régióban lengyelországi teljesítményére a legbüszkébb. Igaz, Romániára sem lehetett panasz, ahol dollárban 64 százalékkal nőttek a cég eladásai.
A rendkívül erős bázis miatt a nyugati késztermék-export 38 százalékos csökkenést mutat, a négymillió dollárt közelítő érték azonban átlagosnak mondható. Ismét növekedett a társaság hatóanyagexportja, itt a tavalyi szint megismétlése, vagyis 40 millió dolláros éves árbevétel reális célnak látszik.
Az Egis belföldön rendkívül erős negyedévet zárt, a forgalom 28 százalékkal, 7,4 milliárd forintra nőtt. A belföldi eladások volumene 40 százalékkal emelkedett, ám ez a 15 százalékos hatóságiár-csökkentés miatt forintban kevesebbet jelentett.
A befagyasztott árak miatt a cégnek 1 milliárd 36 millió forint bevételkiesése származott a negyedévben, az áprilisi készletfeltöltés és a júliusi áremelés előtti készletezés viszont 600-600 millió forinttal növelte a forgalmat. Az üzleti év eddig eltelt három negyedévében összesen 1,65 milliárd forintjába került az Egisnek - ahogy Marosffy fogalmazott - a gyógyszerpiac jó működésének fenntartása. Ehhez decemberben még mintegy 630 milliós OEP-befizetés járul a kormányzattal történt megállapodás alapján. További 72 millió mínusz keletkezhet amiatt, hogy a vény nélküli termékek árát év végéig nem emelik. A decemberi befizetés ellenére az Egis a két negyedévben arányosan számolja el a költségeket, vagyis a társaság üzleti évét további 350 millió, összesen kétmilliárd forinttal terhelik a támogatásokkal kapcsolatos átmeneti intézkedések.
A termelési költségek 32 százalékkal emelkedtek az elmúlt negyedévben, amit a 38 százalékos termelésivolumen-növekedés indokol. A háromnegyed éves viszonylatban 14 százalékos bevételnövekedéssel 10 százalékos közvetlenköltség-növekedés párosul, amit a társaság vezetése jónak értékelt, a közvetett költségek 14 százalékos emelkedését pedig még elfogadhatónak. Az egyéb ráfordítások összege viszont kiugróan nagy volt, amiért egyrészt a nagyobb forgalom miatt magasabb helyi adók, és az orosz piacon forgalomarányosan utólag adott kedvezmények okolhatók, de a legnagyobb, 400 milliós tétel e soron a társaság selejtezendő áruinak leértékelése volt. A leírások ellenére az 1,930 milliárdos üzemi eredmény ebben az évben a legmagasabbnak számít, igaz, az egy évvel korábbinál 6 százalékkal alacsonyabb.
A pénzügyek terén viszont minden összejött a táraságnak. Osztalékból 280 millió folyt be (a Hungaropharmától 210 millió), csökkent a kinnlevőségek árfolyamvesztesége és a határidős ügyletek egyenlege közel 200 millióval jobb lett a tavalyinál. Az adó előtti eredmény így egymilliárd forinttal emelkedett, s a 10 százalékos effektív adókulccsal számított adózott nyereség 21 százalékos emelkedést mutatva 5,425 milliárd forint lett. Az Egis a jól sikerült negyedév ellenére nem változtatott tervszámain, így a FÁK-piacokon továbbra is 25, Kelet-Európában 20, nyugaton pedig 10 százalékos árbevétel-növekedés szerepel a tervekben. A belföldi eladásokat tekintve hosszabb távon 10-12 százalékos éves növekedést tartanak megfelelőnek.
Az Egis részvénye tegnap 9100 forint fölé emelkedett a jelentés közzététele után, ám a 9348 forintos részvényenkénti sajáttőke-értéket nem sikerült elérnie, s a zárás ismét 9000 forint alatt találta.
