BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Első lépésként tízmillió euróval emelt az OTP

Az OTP Bank legújabb szerzeménye, a Robank rendkívüli közgyűlésén 10 millió euros tőkeemelésről döntött, ezzel az OTP romániai akvizíciós ráfordításai meghaladják a 12 milliárd forintot. A Robank új elnökévé Anthony J. Feketét választották. Az OTP a harmadik negyedévtől konszolidálja a társaságot.

2004. augusztus 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bulgáriai DSK-nál kisebb, de az OTP Slovenskónál nagyobb falatnak ígérkezik az OTP számára az áprilisban 47,5 millió dollárért (NAPI Gazdaság, 2004. április 29., 11. oldal) megvásárolt, Románia-szerte 14 fiókkal rendelkező Robank. A pénzintézet tegnapi bukaresti rendkívüli közgyűlésén visszahívták az eddigi igazgatóságot és helyére újat választottak. Az új testület a Román Nemzeti Bank engedélyének kézhezvétele után kezdheti meg munkáját. Az új, öttagú igazgatóságot a Magyarországon Tony Fekete néven, elsősorban könyvgyűjtőként ismert brit–magyar állampolgárságú bankár, Anthony J. Fekete vezeti. A másik négy tag közül hárman OTP-sek, de megtartotta posztját a Robank jelenlegi török vezérigazgatója, Mustafa Ayan is.
A közgyűlés 10 millió eurós tőkeemelésről is döntött, amelyet az egyedüli tulajdonos OTP Bank jegyez le – derül ki az OTP közleményéből. Ezzel a jelenlegi 425,9 milliárd lejes alaptőke gyakorlatilag megduplázódik (egy euró=41 ezer lej). A bank saját tőkéje 2003 végén 21,84 millió euró volt, az emelés után – még ha idén a tulajdonosváltás miatt aligha lehet érdemleges profittal számolni – a 2004 végi saját tőke meghaladhatja a 32 millió eurót. (A Robank 2002-ben 2,35 millió, 2003-ban 370 ezer euró eredményt ért el.)
Az OTP Bank a 47,5 millió dolláros vételárral és a mostani tőkeemeléssel együtt az akvizícióval kapcsolatos – amúgy biztosan több száz millió forintos – járulékos költségeket nem is számolva 12 milliárd forintot költ a romániai szerzeményre. Ez ugyan eltörpül a DSK-ra fordított 79 milliárd forint mellett, de valamivel meghaladja az OTP Slovensko vételárát és a szlovák bank induló, egymilliárd koronás tőkeemelését.
Az OTP Bank a Robank megvételekor bejelentette, hogy a következő 3-5 éven belül 100 millió dolláros beruházást tervez és a bank jelenlegi 1 százalékos (pontosabban 0,8 százalékos) piaci részesedését 4-5 százalékra szeretné növelni. Ennek érdekében öt éven belül a Robank fiókhálózatát a hétszeresére, mintegy száz fiókra kívánja bővíteni. Az OTP a szlovák és bolgár mintát követve Romániában is komplex pénzügyi csoportként jelenik meg: a közeljövőben várható, hogy biztosítót, befektetési alapkezelőt alapít, és kiterjeszti működését a lízingre és a jelzálog-hitelezésre.
Figyelembe véve a 23 milliós Románia bankszektorának viszonylagos alulfejlettségét, a Robank növekedési tartalékai vitathatatlanok. Ugyanakkor az is tény, hogy míg Szlovákiában az első tőkeemelés után, Bulgáriában pedig tőkeemelés nélkül is „önjáróak” az OTP-tulajdonú bankok (a beruházásokat saját forrásokból tudják finanszírozni), a Robank esetében a mostani 10 millió eurós tőkeemelés csak az első tőkeinjekció, amelyet még több tíz millió eurónak kell követnie.
A Robank számait az OTP bank harmadik negyedéves gyorsjelentésében konszolidálják először. Ezek azonban az összképet aligha befolyásolják érdemben, mivel mind a mérlegfőösszeg, mind az esetleges (de nem is biztos, hogy pozitív) eredmény nem éri el a csoport összességének egy százalékát sem. A DSK miatt az új szerzemények együtt már a mérlegfőösszeg csaknem tizedét adhatják. Az évtized végére azonban megfigyelők szerint az addigra valószínűleg Szerbiában és/vagy Horvátországban, esetleg Ukrajnában, sőt, ha jelképes mértékben, de az EU nyugati felében is megjelenő OTP-csoport konszolidált mérlegfőösszegének harmadát, az eredmény csaknem negyedét a Magyarországon kívüli pénzügyi érdekeltségek (korántsem csak bankok) adhatják.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet