Korányi G. Tamás
Sikeresnek bizonyult az Arago Rt. Forrás-részvényekre 1200 forinton tett nyilvános vételi ajánlata, a NAPI Gazdaság információi szerint a tegnap délutáni zárásig csaknem 1,7 millió részvényt ajánlottak fel megvételre. Ezzel az Arago ajánlat előtti, 32,95 százalékos szavazati részesedése megduplázódott. (A Forrás 9 millió részvényéből csak 5 millió jogosít szavazatra, az ajánlat is ezekre szólt. A 4 millió elsőbbségi részvény évi 50 forintos fix osztalékot biztosít szavazati jog helyett.) Lapunk érdeklődésére Gránicz János, az Arago Befektetési Holding Rt. vezérigazgatója megerősítette, hogy az ajánlat érvényes, tehát az Arago elérte az eredetileg minimális célként kitűzött 50 százalék+1 részvényt, de részletesebb számokat nem mondott.
Piaci forrásból lapunk úgy értesült, hogy az ÁPV Rt. szintén beadta az ajánlatba a tulajdonában lévő 22 százaléknyi (1,1 millió darab) törzsrészvényt 1,32 milliárd forintért. A másik nagyrészvényes, a részvények 25 százalékát birtokló (NAPI Gazdaság, 2004. március 9., 11. oldal) Bartalus Invest viszont a jelek szerint ragaszkodik Forrás-pozíciójához. A törzsrészvények közkézen lévő 20 százalékából az Aragónak 10-12 százaléknyit sikerült begyűjtenie, tehát 400-500 millió forint névértékű Forrás-részvény a piacon maradt. (Egy része nyilván kárpótoltaknál.)
A négymillió darab elsőbbségi részvényből csaknem 3,2 millió darab az ÁPV számláján található. Mivel az Arago „csak” a Forrás feletti szavazati kontrollt kívánta megszerezni, az elsőbbségi papírokra nem tett ajánlatot. (Ami érthető is, hiszen számára nincs kellemesebb, mint egy évi 200 millió forintos költségű, ráadásul kamatként, adó előtti pénzből fizethető Forrás.) Az elsőbbségi részvények árfolyamát az utóbbi hetekben a törzsrészvényekre tett ajánlat „magával húzta”, de tegnap már 631 forintig esett vissza a papír kurzusa. A jelenlegi hosszú lejáratú állampapír-hozamok alapján ez nagyjából az a szint, amennyit egy júniusi esedékességű 50 forintos örökjáradék érhet.
A Forrás tavalyi kibocsátásakor az ÁPV – elsősorban a TEBÉSZ nyomására – „betonbiztos” kisbefektető-védő alapszabályt alkotott, ám ennek legfontosabb rendelkezéseit a megalkotástól számított egy év után már meg lehet változtatni. Az új többségi tulajdonos vélhetően élni is kíván majd ezzel a lehetőséggel, így ősszel alighanem rendkívüli közgyűlés lesz a Forrásnál. A tőzsdei kivezetés ugyanakkor a tulajdonosi szerkezet alapján egyelőre aligha lesz aktuális.
