BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kérdésözön jegyügyben

Egy magánszemély közérdekű adatszolgáltatásra hivatkozva tíz kérdéssel fordult kárpótlásijegy-ügyben a Pénzügyminisztériumhoz, az ÁPV Rt.-hez és a Központi Kárrendezési Hivatalhoz.

2004. augusztus 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy magánszemély tíz kérdéssel fordult a kárpótlási jegyek ügyében legilletékesebbnek tartott szervekhez közérdekű adatszolgáltatásra hivatkozva a speciális értékpapírral kapcsolatban. Az ÁPV Rt-től, a Pénzügyminisztériumtól és a Központi Kárrednezési Hivataltól olyan információkat kér a magát lapunknak megnevezni nem kívánó érdeklődő, melyek alapvető fontosságúak lehetnek a jegyek értékének meghatározása szempontjából. Az első három kérdés a forgalomban lévő jegyek számára vonatkozik. A levélíró arra kíváncsi, a mai napig összesen mennyi címletértékű kárpótlási jegy került kibocsátásra sorozatonként, mennyit vontak be sorozatonként és mennyit semmisítettek meg ezekből, s mennyi érvényes jegy van jelenleg forgalomban. Az 1990. óta tartó időszakban keletkezett privaizációs bevételek nagyságát is szeretné megtudni a kérdező, s a a felhasznált jegyek befogadási értékére is kíváncsi.
Míg az utóbbi két kérdésre vélhetően választ tud adni a például a privatizációs szervezet (a privatizációs bevételek nagysága az ÁPV honlapján is hozzáférhető adat), addig a forgalomban lévő jegyek pontos számára vonatkozókkal -bármilyen evidensnek is tünhetnek- valószínűleg bajban lesz mindhárom szerv. Arról ugyanis nincs központi nyilvántartás, hogy az elmúlt 13 év során mely sorszámú jegyek lettek közjegyző által érvénytelenítve, s ebből következően a forgalomban lévő érvényes jegyek száma is nehezen meghatározható.
A kérdések második fele konkrét szerződések részleteit firtatja, többek között az ERSTE Banknak és a Keler Rt-nek fizetendő díj nagyságára, s a két cégnek adott garanciákra kérdez rá a levél írója. A Pénzügyminisztérium egyébként pont tegnap jelentette be, hogy a Magyar Állam nevében aláírta a szóbanforgó szerződést a Kelerrel és az ERSTE Bankkal. A PM közleménye szerint a szerződés alapján a Keler fogja végezni a jegyek "értéktárolását" és biztosítja a szükséges elszámolási szolgáltatásokat, az ERSTE a jegyek beszállításában fog segédkezni. Augusztus 6-án az Állam kezdeményezni fogja az S jelű jegyek tőzsdei bevezetését, s így augusztus 9-től ezzel a sorozattal is lehet majd kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén.
Az S sorozat jelentősége abban áll, hogy ez az egyetlen sorozat, amelynek a kibocsátása már "kristálytiszta" körülmények között történik, így legalább e sorozatra vonatkozóan nem lesz nehéz az ominózus kérdésekre válaszolni. Mivel a tervek szerint a Kelerbe bármilyen sorozat bekerülhet, de onnan kiszállítani már csak S sorozatot lehet, így egy idő után abban lehet reménykedni, hogy a "jó jegyek kiszorítják a rosszat"...

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet