Az elemzői várakozásoktól alig eltérő eredmény ellenére csak mérsékelten voltak elégedettek cégük féléves teljesítményével a Démász vezetői. Mint Lehóczky Gábor pénzügyi igazgató a cég gyorsjelentését ismertető sajtótájékoztatón elmondta, esett rendesen, de nincs ok a pánikra. Az első negyedévi enyhe telet - ami már akkor is fogyasztáscsökkenést eredményezett - hűvös esős nyár követte a második negyedévben. Így az idei első félévben a Démász értékesítésében meghatározó lakossági fogyasztók miután télen viszonylag keveset fűtöttek, nyáron még ennél is kevésbé kapcsolták be légkondicionálójukat. Ezekhez pedig a minél nagyobb fogyasztásban érdekelt Démász oly nagy reményeket fűzött, hogy árkedvezményekkel is támogatta azok vásárlását.
Az eredmény a lakossági fogyasztás 2,3 százalékos csökkenése lett a tavalyi év első félévéhez képest. Ezzel gyakorlatilag meg is szűnt a lehetősége annak, hogy a Démász túlszárnyalja az előző év hasonló időszakának teljesítményét, amire amúgy is kevés volt az esély hiszen az kiemelkedően kedvező körülményeket (kifejezetten szélsőséges időjárás) biztosított az áramszolgáltató számára.
A menedzsment mégis optimista a részvényeseket leginkább foglalkoztató éves profit tekintetében, amit Dervarics Attila vezérigazgató úgy fogalmazott meg, hogy semmi okot nem lát az osztalékalap reálértékének megőrzéseként megfogalmazott céljuk módosítására. Mivel az eredménynövekedés a tavalyi első félévhez képest alig 2,6 százalékos, ez a cél egyre optimistábbnak tűnik.
A Démász a fogyasztás csökkenésével párhuzamosan igen jelentős mértékben mérsékelni tudta hálózati veszteségét is.
A 8,56 százalékos negyedéves érték nagyon jó, ezzel a 12 hónapos gördülő hálózati veszteség 9,75 százalékra esett. Az alacsony hálózati veszteség azt jelentette, hogy villamos energia beszerzésének a költsége alig emelkedett, így a Démász bruttó fedezete több mint 15 százalékkal javult. Ez akár komolyabb örömre is okot adhatott volna, azonban a növekvő bérköltségek és különösen a mintegy háromszorosára növekvő pénzügyi veszteség (ez a Démász korábban elhatározott kizárólag forinteladósodásból fedezett gyorsütemű fejlesztési stratégiájának és a magas forintkamatszintnek a gyümölcse) ennek jelentős részét elvitték. Így keletkezett a profit inflációtól bőven elmaradó növekedése. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a társaság osztalékalapja - amit a Démász a tőzsdei társaságoktól eltérően külön közzétesz - a félév során elérte a 2,730 milliárd forintot amiből 1,567 milliárdot termeltek meg a második negyedévben.
Összességében úgy tűnik, a mostani gyorsjelentés esetében a részvényeseknek jobban kell hinniük a társaság vezetésének és kevésbé a számoknak, mint korábban. Ugyanakkor erre némi alapot ad, hogy ezek az ígéretek az elmúlt években rendre teljesültek és az elmaradás sem olyan mértékű, hogy komoly aggodalomra adna okot, különösen mivel a Démász a számára előnytelen körülmények egy részét is a maga hasznára tudta fordítani (a hálózati veszteség ilyen mértékű csökkenése az eladósodást okozó nagyarányú fejlesztések és az egyébként előnytelen lakossági fogyasztáscsökkenés nélkül nem következhetett volna be). A szélsőséges időjárás beköszöntét mindazonáltal az igazgatósággal együtt a részvényesek is várhatják, az ugyanis komolyan megtámogatná az egyébként jól működő áramszolgáltatót.
