Meglehetősen skizofrén helyzetbe kényszerítette az E.ON Hungária Rt.-t az, hogy egyelőre elmaradt a kiszorítási eljárás leányvállalatainál, a szintén E.ON előnevet viselő Titásznál, Dédásznál és Édásznál. A három áramszolgáltató cég - melyekben 90 százalék feletti tulajdonhányaddal rendelkezik az E.ON Hungária Rt. - igazgatóságai pénteken jelentették be, hogy az E.ON Hungária Rt. beperelte igazgatósági határozataikat, amelyekben a kiszorítási eljárások felfüggesztéséről döntöttek.
Az igazgatóságok ugyanis korábban arról hoztak határozatot, hogy mivel az E.ON Hungária a részvényeikre tett nyilvános vételi ajánlat után 90 százalék feletti tulajdonrésszel rendelkezett, ezért hagyják, hogy kiszorítsa a kisebbségi részvényeseket, az E.ON-nak fel nem ajánlott részvényeket pedig érvénytelenítették. Később - nem kis részben a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének nyomására - azonban újabb határozatokat hoztak, melyekben felfüggesztették a részvények érvénytelenítését. A bíróság egyébként vélhetően a beperelt határozatok, így a felfüggesztések felfüggesztésének végrehajtását rendelheti el a most indult perek nyomán. Az E.ON tehát ezek szerint ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, miszerint őt attól függetlenül megilleti a kisebbségi részvényesek kiszorításának joga, hogy a vételi ajánlat előtt 90 százalék feletti befolyásszerzéssel rendelkezett-e vagy sem.
A most indult perek pikantériája egyébként - azon túl, hogy a fő tulajdonos indította leányvállalatai ellen - a beperelt határozatokat hozó igazgatóságok összetétele. Az ugyanis nem egy helyen átfedést mutat a pert indító E.ON Hungária Rt. igazgatóságának összetételével. A három cég egyébként hamarosan távozhat a tőzsdéről, a szeptember elejére összehívott közgyűléseik ugyanis erről fognak határozni. Amennyiben a közgyűléseken megszavazzák a tőzsdei kivezetést, két héten belül megindulhat a kivezetési eljárás, igaz, vélhetően csak újabb ajánlat kíséretében.
