BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tízmilliárdos negyedévet zárt a Richter

A Richter 17,5 milliárdos féléves nyereségről számolt be gyorsjelentésében, a negyedéves nyereség először lépte át a tízmilliárdos határt és húsz százalékkal haladta meg az elemzői várakozásokat. A piaci reakció nem maradt el, a részvény árfolyama 3,5 százalékkal, húszezer forint fölé emelkedett.

2004. július 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elég jó negyedévet zártunk – fogalmazott Bogsch Erik vezérigazgató a Richter Gedeon Rt. tízmilliárdos negyedéves rekordnyereséget tartalmazó gyorsjelentésének ismertetésekor. Hiába igyekezett azonban hűteni a piaci kedélyeket, mondván a második félévben az erős bázis miatt nem várható ekkora növekedés, a befektetők inkább a szemüknek hittek, és 20 300 forintig hajtották fel a részvény árfolyamát. A gyorsjelentésben közölt 17,5 milliárdos féléves nyereség 16 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, s a második negyedév eredménye pedig csaknem 20 százalékkal magasabb az elemzők várakozásánál (a legoptimistább előrejelzés is csak 9,3 milliárd forint volt).
A Richter féléves árbevétele 10 százalékkal, 60 milliárdra emelkedett, a belföldi eladások viszont ennek csak mintegy negyedét tették ki, jelezve, hogy az elmúlt három hónap, az árbefagyasztás okozta másfél milliárdos kieséssel, alighanem a legnehezebb időszak volt az idén a legnagyobb magyar gyártó számára. A társaság piaci részesedése 8,28 százalékra csökkent. Bogsch keserűen meg is jegyezte jelenleg a belföld a legkevésbé nyereséges piaca a Richternek.
Az export viszont annál jobban alakult (209 millió dollárt tett ki), különösen a FÁK-országok és az Európai Unió viszonylatában. A magas olajáraknak, stabil rubelnek és persze a marketinghálózat fejlesztésének köszönhetően a FÁK-export 36 százalékos növekedést mutatott a félévben, egyedül az oroszországi kivitel 55 millió dollárt tett ki tavalyi egész éves 80 millióval szemben, itt a Richter növelni is tudta piaci részesedését. Az uniós export euróban 11 százalékkal nőtt (a társaság már együtt kezeli a régi és új EU-tagokat), a gyorsjelentés kiemeli a fogamzásgátlók jó teljesítményét, emellett a közép-európai régióban (például Csehországban, ahol 44 százalékos forgalomnövekedést ért el a társaság) a sclerosis multiplex elleni Avonex forgalma ugrott meg.
A Richternél az idei évre is áthúzódott a készletátértékelés, és a tavalyi 6,4 milliárd után másfél milliárddal javítja majd az eredményt. Az első félévben 1,1 milliárdot számoltak el ezen a címen (az egy évvel korábbi 2,8 milliárddal szemben). Az üzemi eredmény 15 milliárd forint lett, ami egy százalékkal elmarad a tavalyitól, ám a készletátértékelés hatásait kiszűrve 13 százalékos az emelkedés. Az üzleti eredményhányad 24,8 százalék, a készlethatás nélkül 23 százalékos volt, utóbbi még kissé növekedett is, ami 208 forintos dollárárfolyamnál kifejezetten jónak számít.
A pénzügyeken óriási, 3,5 milliárd forint nyereség keletkezett, részben a megnövekedett és magas kamatra befektetett pénzeszközök, részben a sikeres fedezeti politika következtében. A még nyitott fedezeti ügyleteken várható veszteség ugyan ezt csaknem egymilliárd forinttal rontotta, ám a pénzügyi nyerség így is meghaladta az elemzők várakozásait. A társaság ez évtől teljes adómentességet élvez, ami önmagában 920 millió forintos javulást okozott.
A konszolidált számok lényegében csak a 22,5 százalékkal magasabb árbevételben különböznek az anyavállalatétól, a leányok egyelőre nem javították a Richter nyereségét.
A vezérigazgató az idén a belföldi piacon stagnáló árbevételre számít, mint mondta, a második félévben még egymilliárd forint kieséssel számolnak a támogatott és „szabadáras” termékeken (lásd keretes írásunkat). A FÁK-export tekintetében már kissé derűlátóbb mert lenni, itt (dollárban) 20 százalékos növekményt, vagyis 140 millió dollár körüli bevételt prognosztizált. Az európai forgalom 10 százalékkal emelkedhet (euróban), az első félévben 12 százalékos növekményt felmutató amerikai kivitel viszont várhatóan stagnál vagy enyhén csökken (a tavalyi második félév nagyon erős volt). Összességében továbbra is 10 százalékos dollárban számított bevételnövekedést tervez a Richter.
Bogsch elárult néhány részletet a gyógyszergyártók és a kormány közötti 2006 végéig érvényes megállapodásról is. Az egyezség szerint a forint/euró árfolyam 6,25 százaléknál nagyobb elmozdulása esetén az árakat korrigálnák, ám az elmozdulás egy hosszabb időszak átlagára vonatkozik, a korrekció pedig csak a következő évben lenne esedékes.
A privatizáció kommentálásától határozottan elzárkózott, a folyamatot azonban véleménye szerint szerencsésebb lenne nem privatizációnak, hanem kötvénykibocsátásnak nevezni.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet