Pénteken tőzsdenyitás előtt hozza nyilvánosságra féléves gyorsjelentését a Démász. A leglikvidebb, az intézményi befektetők által is kedvelt áramszolgáltatótól a lapunk által megkérdezett elemzők átlagosan 2 milliárd 255 millió forint adózott eredményt várnak, vagyis az első negyedéves 1 milliárd 115 milliós nyereségnél a második negyedévben 25 millió forinttal számítanak magasabbra. Ez a tavalyi első féléves 2,173 milliárd forintos adathoz képest 3,7 százalékos emelkedés lenne, vagyis a szakértők az első negyedéves tendenciák folytatódására számítanak.
Az elemzői várakozások a Démásznál általában nem mutatnak nagy szórást (így van ez most is), hiszen a társaság kiegyensúlyozott, jól tervezhető gazdálkodást folytat. Az árbevételt 39,1 és 40 milliárd forint közé várják a szakértők. Az első negyedévben a Démász számait a szokatlanul enyhe tél rontotta, de úgy tűnik, a társaság forró nyárra vonatkozó fohászai sem találtak meghallgatásra – márpedig a nyári meleg a klímák terjedésével egyre fontosabb szempont az áramszolgáltatóknál. (A Démásznak hagyományosan a harmadik negyedéve a legerősebb.) Az első negyedévben a lakossági fogyasztás öt százalékkal csökkent, míg a nagyfogyasztók 18 százalékkal kevesebb áramot vásároltak. Igaz, a tavaly augusztusi áremelés – és a nagyfogyasztók diszkontjai – miatt a nyereségesség nem romlott ezzel arányosan. Lehóczki Gábor pénzügyi igazgató 2004-re legalább a tavalyi profit reálértékének megőrzését tűzte ki célul, amivel – ha az elemzők várakozásai helyesnek bizonyulnak – egyelőre adós marad a cég.
