BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ausztriában terjeszkedik a Mol

Míg az OMV Romániában, addig a Mol Ausztriában folytatja a regionális konszolidációt - derül ki a Mol tegnapi közleményéből, amelyben az osztrák Roth Heizöle GmbH kőolajtermék-forgalmazó társaság többségi tulajdonának megszerzését jelentette be az olajcég.

2004. július 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A régió olajvállalatai - úgy tűnik - eltérően ítélik meg a térségbeli lehetőségeket. Amíg az osztrák OMV éppen mostanság hozza tető alá a román olajóriás Petrom megvásárlását, addig a Mol, korábbi terjeszkedését szerényebb ütemben folytatva, Ausztriában hajtott végre az előzőekhez képest „mini” akvizíciót. A magyar olajcég egy osztrák családi vállalkozást, a Roth Heizöle GmbH-t vásárolta meg, pontosabban szerzett benne többségi tulajdont, kiegészítve egy a további tulajdonszerzésre vonatkozó opcióval.
Az osztrák olajtermék-forgalmazó társaság a Mol szokott akvizícióihoz képest kicsi, családi vállalkozásként viszont évi 400 ezer tonnás forgalmával már nagynak számít. A társaság megvételével a Mol-csoport (március végi állapot szerint) 792 töltőállomása újabb húsz kúttal gyarapodott, illetve megszerzett 52 automata dízel-kútoszlopot is. Ezek a korábbi (Roth) márkanév alatt működnek majd továbbra is, annál is inkább, mivel a kutak működtetésében a korábbi menedzsment továbbra is részt vesz. Hosszabb távon persze elképzelhető a kutak külső megjelenésének megváltoztatása és a Mol-csoport valamely más márkanevére való áttérés is, erről azonban jelenleg nincsen szó - mondta el Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére.
A Roth és Rossi Alapítványoktól megvásárolt társasággal a kutakon és dízel-kútoszlopokon (ezek főleg munkagépek tankolására használt, személyzet nélküli töltőhelyek) kívül három - a Mol bejelentése alapján jelentős méretű - depó (Linzben, Grazban, illetve Trofaiachban) is a magyar olajtársaság birtokába kerül. Ezzel mindenképpen erősödnek, illetve stabilizálódnak a Mol osztrák piacon elfoglalt pozíciói - nagykereskedelmi részesedését az olajtársaság 15-18 százalékra becsüli -, amelyeket eddig egyedül a korneuburgi tároló támogatott.
Az akvizíció értékét nem közölték, így kívülről nem lehet megítélni, hogy a Mol részvényesei számára az mennyire előnyös, de biztató lehet, hogy az eddigi akvizíciókra a későbbi számok fényében a részvényeseknek nem lehetett panaszuk. A most megvásárolt nagy- és kiskereskedő cég ellátását a Mol gond nélkül meg tudja oldani - ahogy eddig is tette, hiszen a cég korábban is ügyfele volt - Szlovákiából, de esetenként még Százhalombattáról is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet