BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól kezdett az IEB

Másfélszeresére nőtt az Inter-Európa Bank nyeresége az első félévben, a bővülés elsősorban a lakossági jelzálog-hitelezés felfutásának volt köszönhető.

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kellemesen indult a gyorsjelentési szezon a Budapesti Értéktőzsdén, a beszámolóját az elsők között közzétevő Inter-Európa Bank profitja június végéig a tavalyi több mint másfélszeresére nőtt. A bank alapvetően a lakossági jelzáloghitel-piacon való aktív megjelenésének köszönheti jó teljesítményét, a lakossági hitelállomány nagysága a tavaly június végihez képest ugyanis 83 százalékkal növekedett. Ezen belül tavaly év végéig az FHB által refinanszírozott és az állami kedvezményekhez kapcsolódó támogatott lakáskölcsönök iránti kereslet növekedése kapta a döntő szerepet, persze nem nagy meglepetésként a jogi környezet változása miatt tavaly év végén a konstrukció veszített népszerűségéből. A piac többi szereplőjéhez hasonlóan az IEB erre saját euróalapú hiteleinek kifejlesztésével és piacra dobásával reagált, s a jelentés szerint a tavaly november óta kínált termékkel sikerült az első félévben is fenntartani a jelzálog-hitelezés dinamikus bővülését. Eközben a vállalati hitelezés plusz nulla változást mutat, a vállalati ügyfélkör felé történő kihelyezések nagysága mindössze 6 százalékkal nőtt. Összességében az ügyfélkihelyezések 18 százalékos bővüléssel elért 138,266 milliárd forintos állománya 2,7 százalékkal múlja felül az előzetesen megfogalmazott banki terveket, míg az ügyfélbetétek 134,646 milliárd forintos állománya önmagában 7 százalékos növekedést jelent, ami az előzetes tervek 6,7 százalékos túlteljesítését jelzi.
folytatás a 12. oldalon ä
A fontolva haladás fémjelzi a mérlegfőösszeg változását is, a soron a félév végén kimutatott 201,9 milliárd forint 7,2 százalékos bővülést jelent az egy évvel korábbi állapothoz képest. Az anyavállalati szinten elért 1,058 milliárd forintos adózott eredménnyel a bank saját tőkéje 12,8 milliárd forintra emelkedett, azaz részvényenként immár meghaladja az 1800 forintot. Konszolidáltan a nyereségbővülés dinamikája megegyezik az anyavállalatéval, a csoport nettó eredménye 1,346 milliárd forintra hízott. A bank tegnapi közgyűlésén Luigi Mastrapasqua vezérigazgató az eredeti terveknél 10 százalékkal magasabbnak értékelte a féléves profitot. A várható kamatcsökkenés következtében ugyan az első féléves kamatmarzs 10 százalékos szűkülésével számol az elkövetkező időre, azonban az eredeti tervekben szereplő 10 százalékos éves eredménybővülés helyett most már a 20 százalékos növekedést sem tartja kizártnak, mai az első féléves számok fényében egyáltalán nem tűnik a valóságtól elrugaszkodott becslésnek.
A társaság tegnap tartott rendkívüli közgyűlése döntött a bank részvényeinek dematerializációjáról, amire szeptember 1. és november 5. között kerül majd sor. A fő tulajdonos részéről egyenlőre nem született döntés a részvények tőzsdei kivezetésével kapcsolatban, amnit Buthi Mihály, a bank befektetői kapcsolatokért felelős munkatársa a Napi Gazdaságnak elmondta, a kérdés leghamarabb a dematerializáció lezárulta után kerülhet napirendre.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet