BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem fizettek kárpótlási jeggyel az agrárcégekért

Az állami tulajdonban lévő agártársaságok nemrég lezajlott privatizációja során a hat elkelt cég egyikének vevői sem használták ki a 10 százalékos kárpótlási jegyes fizetés lehetőségét - értesült a NAPI Gazdaság az ÁPV Rt. sajtóosztályától. Az ÁPV a közeljövőben nem tervez újabb kárpótlásijegy-elfogadó privatizációs akciókat.

2004. július 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem a tíz állami tulajdonú agrárcég részben kárpótlási jegyet is fizetőeszközül elfogadó privatizációja miatt emelkedett meg május-júniusban a kárpótlási jegy tőzsdei árfolyama. A NAPI Gazdaság ugyanis úgy értesült az ÁPV Rt. sajtóosztályától, hogy a hat eladott agrárcég összesen 12 milliárd forintos vételárát teljes egészében készpénzzel fizetik ki a vevők, egyetlen vásárló sem használja ki azt a lehetőséget, hogy a vételár 10 százalékát kárpótlási jeggyel törleszthetné. Pedig ha mindenki jegyben fizeti a vételár tizedét, 700 ezer jegyet tudott volna bevonni az ÁPV, ám ennyi jegy talán még az SBB trezorjaiban sincs jelenleg. Ebben az esetben minden bizonnyal újabb csúcsra ugrott volna a többször Csipkerózsika-álomba szenderült papír árfolyama, komoly bosszúságot okozva a fiók mélyéről előkotort jegyeket a tavalyi Forrás-jegyzés során beváltóknak. Meglepő, hogy senki nem élt a jegyes fizetés lehetőségével, azokat ugyanis 1742 forinton számította volna be az ÁPV, miközben a tőzsdén 1200 forinton is hozzá lehetett jutni a papírokhoz. A társaságok minden bizonnyal azért döntöttek úgy, hogy a vásárlás során mellőzik a kárpótlási jegyet, mert azokat az ajánlat beadásával egy időben letétbe kellett volna helyezni. Ebben az esetben azonban, ha vesztesen kerültek volna ki a pályázatból, komoly nehézséget okozhatott volna a jegyek ismételt készpénzzé tétele.
Mint ismeretes, a kárpótlási törvény az állami vagyon értékesítésénél 10 százalékos jegyelfogadási kötelezettséget ír elő, ezt azonban - egy néhány éve született ítélet nyomán - összességében kell érteni, nem vagyonelemenként. A privatizációs bevétel a tavalyi Mol-eladással vélhetően megközelítette a 2000 milliárd forintot, amelynek immár valamivel kevesebb mint 10 százaléka az eddig bevont jegyek értéke. (Címletértéken mintegy 150 milliárdos lehet az eddigi privatizációs jellegű jegyfelhasználás.) Az ÁPV valószínűleg erre tekintettel is engedte (volna) az agrárcégek 10 százalékának jeggyel való kifizetését.
Az ÁPV a megmaradt négy, kisebb értékű agrárvállalatot októberben ismét felkínálja eladásra, változatlan feltételek mellett. Így ezeknél ismét lehetőség nyílik a jegyek felhasználására. Ugyanakkor további jegyet elfogadó privatizációs akciók nincsenek napirenden. A jelek szerint az utóbbi hónapok jegyek iránti keresletét inkább az állam által határozottan cáfolt készpénzes kifizetésben való reménykedés mozgatta.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet