BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szeptembertől új kapacitások a BorsodChemnél

Pénteken leáll a BorsodChem. A nyári karbantartás után szeptemberben 10 százalékkal nő a PVC-kapacitás, az MDI-termelés pedig harmadával bővül. A beruházások révén 2006-ra 50 százalékkal nőhet a társaság bevétele.

2004. július 21. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BorsodChem 2003 szeptemberében indult 250 millió eurós beruházási programjának kezdenek beérni az első gyümölcsei – fogalmazott lapunknak Kovács F. László vezérigazgató. Pénteken leállnak a BC üzemei, és megkezdődik a 15–21 napra tervezett nyári karbantartás, amelyre idén – a korábban szokásos éves periódustól eltérően – kétévi folyamatos működés után kerül sor. A karbantartás után több meglévő üzem kapacitásait növelik, így szeptembertől a TDI-gyár évi 60 ezer helyett 80 ezer tonna anyag előállítására lesz képes, a PVC-gyártás pedig 10 százalékkal, 300-ról 330 ezer tonnára nő. A BorsodChem szeptember elejétől képes lesz arra, hogy a TVK-tól a mostani 80-90 ezer tonnával szemben 120-130 ezer tonna etilént vegyen át. A TVK új etilénkrakkolója várhatóan a negyedik negyedévben készül el.
A kapacitásbővítések mellett jól halad az új MDI-üzem építése, az acélszerkezet áll, a karbantartási időszak után kezdődik a gépek behelyezése, szeptemberben pedig a csőszerelés. A próbaüzem 2005. szeptemberben indulhat, amivel a BC kapacitása több mint duplájára emelkedik. Jövő év végére 80 vagy 120 ezer tonnás klórkapacitás is kész lesz, ez attól függ, hogy mennyi lesz a vásárolt klór mennyisége, a BC ugyanis nem akar teljesen önellátóvá válni ebből az alapanyagból – mondta a vezérigazgató. Az új, környezetbarát, membráncellás technológiájú klórüzem kapacitását később 160 ezer tonnára tervezik növelni.
A beruházási program befejeztével – 2006-ra – a BC vinil-klorid-termelése 350 ezer tonna lesz, PVC-kapacitása pedig eléri majd a 400 ezer tonnát, amivel Európa legnagyobb PVC-üzemévé válik. Ekkor a társaság már évi 150-160 ezer tonna etilént vesz majd át a TVK-tól a két társaság közötti hosszú távú szerződés alapján.
A BorsodChem beruházásaival párhuzamosan az ipari gázokkal foglalkozó Linde 56 millió eurós projekt keretében új szén-monoxid- és oxigénüzemet épít Kazincbarcikán. Előbbi a nagyobb MDI- és TDI-termelés miatt szükséges, míg a többletoxigént a vinil-klorid-gyártáshoz használják fel.
A teljes kapacitással először 2006-ban termelő, megnövekedett BorsodChem árbevétele megfigyelők szerint akár 50 százalékkal (130 milliárd forintról a 200 milliárdos szintre) is emelkedhet a beruházások nyomán. Az viszont, hogy a társaság nyeresége milyen mértékben növekszik nagyban függ a vegyipari ciklus alakulásától.
Kovács F. László szerint a ciklus most a felívelő szakaszának elején tart, s 2005 végén, 2006 elején érkezhet a csúcsára. (Mind a BorsodChem, mind a TVK ennek megfelelően időzítette a beruházásait.) A BC június elején 15 százalékkal emelte PVC-árait, az MDI-nél pedig 250 eurós áremelést sikerült elérni, úgy tűnik, Európában hiány alakult ki ebből az anyagból. A vezérigazgató azonban figyelmeztetett, hogy az áremelést nem lehet nyereségként elkönyvelni, mivel közben nemcsak a vegyipari benzin és az etilén ára emelkedett meg, de más fontos alapanyagok, a benzol és a toluol ára is jelentősen nőtt.
Ha ilyen marad a piac, nem is 80 ezer, hanem 100 ezer tonnával jövünk ki – mondta Kovács a készülő MDI-gyár kapacitására utalva.
Az elmúlt időszakról szólva elmondta, hogy egy nehéz április és kedvezőbb május és június után átlagos negyedévet tudhat maga mögött a társaság. A forint erősödése miatt jelentős pénzügyi nyereség keletkezett a devizahiteleken, emellett a negyedévben nyereséggel zártak fedezeti pozíciókat is. Összességében a BC kedvező nettó nyereségről számolhat be gyorsjelentésében.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet