BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Gardénia tovább alszik a parketten

2004. július 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Öt veszteséges év után idén javultak a Gardénia kilátásai, de hogy a kamatfizetés után pozitív lesz az eredmény, arra Zelnik Péter elnök-vezérigazgató még nem venne mérget. A magyar tőzsde születésénél is bábáskodó ismert befektetési bankár lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a győri társaság helyzete javult az egy évvel korábbihoz képest. Tavaly az első félévkor 1,16 milliárdos árbevételt értek el – és ennek révén 14 milliós üzemi eredményt –, ám abból 200 millió gépeladásnak volt köszönhető. Idén az export (a fő piacok Németország és Franciaország) jelentősen nőtt, a belföldi eladások azonban kevesebb örömre adnak okot.
A Gardénia értékes győri, belváros közeli iparteleppel rendelkezik, amelyre akár bevásárlóközpont is építhető lenne. Zelnik Péter elmondta, hogy a terület fejlesztésével kapcsolatos terveket a győri önkormányzat már jóváhagyta, de a beruházásról még nincs döntés. A Gardéniánál jelenleg mintegy nyolcvanan, a külön cégként működő konfekcióüzemében pedig százan dolgoznak; a tevékenység adott esetben könnyen áttelepíthető más helyszínre.
A függönyrészvény dematerializációval összefüggő cseréje augusztusban kezdődik. A papír valószínűleg még jó ideig a parkett – jószerével teljesen illikvid – szereplője marad. Zelnik a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy az 1997-es tőzsdei bevezetés óta stabilan 62,5 százalékkal rendelkező Hungarian Industries alapvetően elégedett a jelenlegi tulajdonosi struktúrával és nem érzi túlzott tehernek a tőzsdei jelenlét évi 2-3 milliós költségét.
A papír kivezetése a fő tulajdonos számára valószínűleg azért sem vonzó, mert ha túl jól sikerül az ajánlat – a hathavi átlagárfolyam nem éri el a 105 forintot – és átlépi a bűvös 90 százalékos határt, a megmaradt részvényeket a tőkepiaci törvény szerint a sajáttőke-értéken köteles megvenni. Az pedig a Gardéniánál a jelenlegi árfolyam hétszerese, 668 forint. Így – miközben több jobban forgó részvény (áramszolgáltatók, Brau) kifelé igyekszik a parkettről – éppen a legkevésbé likvid papírok maradnak kényszerből a tőzsdén.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet