Montenegro után vagy mellett Bulgária is a Matáv (illetve mögötte a Deutsche Telekom) célkeresztjébe került – legalábbis ha igaz a szófiai Dnevnik című napilap értesülése a magyar távközlési cég vételi érdeklődéséről. A célpont a 8,5 milliós Bulgária nemrég még monopolhelyzetben lévő, de ma is 70 százalékos piaci részesedéssel bíró mobilszolgáltatója, a 2,7 millió ügyfelet kiszolgáló MobilTel lenne.
Alig egy hónapja erősítette meg Brüsszelben Straub Elek Matáv-vezér, hogy a magyar cég fontolgatja, hogy ajánlatot nyújtson be a Telekom Montenegróra, amelyet a Crna Gora-i kormány még az idén szeretne privatizálni (NAPI Gazdaság, 2004. június 7., 7–8. oldal). A másik lehetséges célpont, a bolgár MobilTel lényegesen nagyobb, így biztosra vehető, hogy a Matáv csak a DT-től vagy nemzetközi pénzpiacon felveendő hitellel szállhat versenybe a több mint 1 milliárd euróra becsülhető cégért. A Matáv eladósodási lehetőségét megfigyelők – a délkelet-európai terjeszkedést láthatóan leányára bízó DT-vel a háttérben – ennél is többre becsülik a megfigyelők, így forrásoldalról elvileg nem lenne akadálya az üzletnek. (Augusztusban egyébként lejár egy a DT felé fennálló nagyhitel.)
Bulgáriában a mobilpenetráció talán már az év végére eléri az 50 százalékot. A MobilTel 2,7 millió előfizetője mellett a két éve indult, görög tulajdonban lévő második GSM-szolgáltató kevesebb mint egymillió ügyféllel rendelkezik, a harmadik, 450-es szolgáltató alig több mint százezerrel. Utóbbi tulajdonosa a nemrég privatizált távközlési óriáscég, a BulTelekom – amelyet az Advent vezette befektetői konzorcium vet meg –, még bőven beleszólhat a mobilpiaci torta felosztásába. A harmadik GSM-licencet ugyanis a BulTelekom nyerte el, és márciusban indítja a szolgáltatását. A BulTelekom viszont a korábbi monopolhelyzetnek köszönhetően igen jó pénzügyi mutatókkal rendelkezik. Az investor.bg bolgár internetes portál adatai szerint tavalyi árbevétele 850 millió, EBITDA-ja 530 millió leva volt (a leva a régi német márkával egyenértékű, 0,515 euró). A 62 százalékos EBITDA-arány minden telekomcég számára vonzó célponttá teszi a bolgár mobilcéget. (Összehasonlításul: a MakTel híresen jó EBITDA-aránya az első negyedévben 52,5 százalékos volt.) A MobilTel korábban egy orosz származású izraeli milliárdos, Michael Csornij ellenőrzése alatt állt, de nemrég az ABN Amro és a Citigroup vezetésével nemzetközi pénzügyi befektetők is jelentős részt szereztek benne. A részvényeket szófiai hírek szerint a régi és új tulajdonosokból álló konzorcium árulja, de nem kizárólag a száz százalék eladó.
A Matáv sajtóosztálya a NAPI Gazdaság kérdésére – arra hivatkozva, hogy sajtóértesüléseket soha nem szoktak kommentálni – nem kívánt reagálni a bulgáriai hírekre. Két hónappal ezelőtt a montenegrói érdeklődést is csak az első „no comment” után két héttel erősítette meg a Matáv első embere...
