BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A jövő héten talán folytatódhat a kereskedés

A pénzügyi tárca eredetileg tegnapra tervezett, a kárpótlásijegy-mizéria megoldási módjáról szóló bejelentése ugyan – technikai okokra hivatkozva – egy napot csúszik, de a lényeget már lehet tudni: a régi jegyeket új sorozatúakra cserélik, így akár már a jövő héten folytatódhat a jegykereskedelem a BÉT parkettjén.

2004. július 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tizenhárom év után tegnap először zajlott kárpótlási jegy nélkül a tőzsdenap, de egyetlen brókercégnél sem gyűltek halomban az eladatlan jegyek és dühös vevők sem tolongtak a kapuk előtt. A felfüggesztés előreláthatólag csütörtökig tart, feltéve, ha addig sikerül minden érintettnek megállapodnia a további forgalomban tartás feltételeiről. (A jegy egyik sajátossága, hogy más végzi a tőzsdei kötések elszámolását, és más a forgalom alapjául szolgáló fizikai jegyek letéti őrzését. A mostani problémát az okozza, hogy az utóbbit végző SBB július 15-ével felmondta a letéti szerződést.) A Pénzügyminisztérium eredetileg mára ígérte a megoldást, de ehelyett tegnap este csak egy rövid tájékoztatás érkezett: a tárgyalások gyakorlatilag lezárultak, a szerződéskötés azonban – „technikai okokból” – elhúzódott.
A NAPI Gazdaság különböző forrásokból úgy értesült, hogy a holnapra várható közlemény a régi jegyek új sorozatra való átcserélésének tervét fogja tartalmazni. Az eddig kiadott jegyek 16 különböző betűvel jelzett (A–R között, kivéve az I és O betűket) sorozatot alkotnak, mindegyik körülbelül 10 milliárd forint címletértéket képvisel. Hogy e jegyekből pontosan mennyi került kibocsátásra, pontosabban átvételre, mennyi lett közjegyzői eljárás után megsemmisítve és mennyit használtak fel privatizációra, senki sem tudja. (Utóbbit bonyolítja, hogy a kilencvenes évek elején az állami lakások alanyi kárpótoltak általi megvétele is efféle felhasználás volt, ám utána az önkormányzatok maguk is eladhatták a szabadpiacon az így kapott jegyeiket.) Megfigyelők szerint az összesen mintegy 160 milliárd forint címletértékű jegyből talán ötmilliárdnyi lehet kint, ám ezek jó része lappangó, elveszett jegy. A tőzsdei forgalom az SBB trezorjaiban őrzött kevesebb mint egymilliárdnyi jeggyel zajlik, a tavalyi Forrás-csere óta ritka, hogy fizikai formában lévő jegyeket szállítanának be a brókercégekhez tőzsdei eladás céljából.
A legutolsó, S jelzésű, a tőzsdére be sem vezetett sorozatból 1999 után mindössze néhány ezer darabot bocsátottak ki, ezek egy része is a Forrás-csere során bevonásra került. E sorozat jegyei – a többiekkel ellentétben – pontosan számon vannak tartva. A tervek szerint a még forgalomban lévő – és elvileg el nem évülő – kárpótlási jegyeket S-sorozatú, ugyanilyen jogokat megtestesítő jegyekre cserélnék át. A cserét állítólag az Erste Bank országos hálózata bonyolítaná le, ugyanez a bank venné át az SBB-ben őrzött – több teherautónyi – jegymennyiséget. A csere után már nem lenne akadálya annak, hogy a Keler Rt. folytassa a tőzsdei jegykötések elszámolását, illetve akár az S-sorozatú („tiszta”) jegyek őrzését is. (Optimista feltételezések szerint akár már a jövő héten ismét foroghat a jegy a parketten.)
Ezzel a jegyek körüli egyik dilemma megoldódik (sok pénz és munka árán lényegében sikerül fenntartani a jelenlegi status quót), ám az alapkérdés – mi lesz a kárpótlási jeggyel, mint az állam kötelezettségvállalását megtestesítő kvázi-értékpapírral – megválaszolásához nem jutottunk közelebb. Ha máskor nem, legkésőbb az euróra való átálláskor ismét fel fog vetődni a jegycsere problémája.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet