BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Idén már profitot hoz a Richter marosvásárhelyi gyára

Hat évvel az első akvizíció után idén már – a NAPI Gazdaság információi szerint – érdemi profitot hoz a Richter Gedeon számára a marosvásárhelyi gyógyszergyár. Húszmillió dollár elköltése árán a korszerű üzem idén már több mint 10 millió dollárnyi gyógyszert állít elő, amelyből exportra is jut.

2004. július 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Román és magyar újságírók előtt, angolul mutatta be kedden Bogsch Erik, a Richter Rt. vezérigazgatója az eddig kissé háttérbe szorult érdekeltséget, a Gedeon Richter Romania S.A.-t. Az 1988-ban elkészült – tehát helyi viszonylatban elég korszerűnek számító – gyár 1998-tól több lépésben került a Richter tulajdonába. A magát regionális gyógyszermultiként meghatározó, az orvoslátogatói hálózat nélkül is 5500 embert foglalkoztató Richter az utóbbi években három irányban terjeszkedett, a Moszkva melletti Farmográd (most már Gedeon Richter RUS) és a másfél éve megvásárolt Polfa Grodzisk mellett mind jelentősebb a marosvásárhelyi gyár. Újabb terjeszkedési célpontok most még hosszabb távlatban sincsenek, ugyanakkor a célországokban mindenütt fejlesztik a már most 950 főt foglalkoztató orvoslátogatói hálózatot – mondta Bogsch Erik a NAPI Gazdaságnak.
A volt Armedicára a Richter eddig 20 millió dollárt költött, amelynek zöme beruházás. Az utóbbi öt évben a termelés GMP-konformmá tételére 13, az infrastruktúrára 2,8, a számítástechnikára 0,2 millió dollárt fordítottak. A gyár tavaly 7,62 millió dollár értékű gyógyszert gyártott, szinte kizárólag a román piacra. Néhány antibiotikum mellett a szív- és érrendszerre ható gyógyszerek, izomrelaxánsok és olyan hagyományos termékek, mint a kalmopyrin szerepelnek a palettán. Tavaly öt új terméket vezettek be. A gyár – különösen ha az idei 4 és a jövőre szánt 2 millió dollár fejlesztési pénzt is elköltik – képes lesz komolyan hozzájárulni a Richter-csoport kutató-fejlesztő munkájához. (E téren nagy előny a marosvásárhelyi gyógyszerészeti egyetemmel való szoros együttműködés.) Az egykori Armedicában jelenleg 362-en dolgoznak.
Elemzők tavaly a román gyógyszerpiac értékét mintegy 700 millió dollárra taksálták. Ebből 70 százalék volt az importőrök részesedése, a maradék 63 kisebb hazai gyártóra jutott. A Richter 2003-ban 28 százalékkal, 9,8 millió dollárra növelte romániai eladásait, ezek jelentős része fogamzásgátló termék. Idén – bár a társaság vezetői hagyományosan óvatosak és szűkszavúak, ha a jövőről kérdezik őket – az eladások 11 millió dollár fölé, a marosvásárhelyi gyár termelése 10 millió dollárra emelkedhet (utóbbi a teljes Richter-eladások csaknem 2 százaléka). A termelés egy része (1-1,5 millió dollár) Magyarországra és az orosz piacra kerül, így a Richter-csoport együttes romániai eladásai megfigyelők szerint megközelíthetik a 20 millió dollárt. Ez az egész piac idei 10 százalékos bővülését is figyelembe véve 2,5 százalékos piaci részt jelenthet, amivel a Richter a jelenlegi 13–15. helyről akár az első 10-be is kerülhet.
A gyógyszerkassza Romániában is sanyarú helyzetben van, de a gyógyszer-ártámogatási rendszer sok szempontból elfogadhatóbb a gyártók számára, mint az itthoni. A román kassza a referenciatermék árának 65 százalékát téríti a biztosítottaknak (természetesen bizonyos körben 100 százalékos a térítés). Az árak jóval alacsonyabbak, mint Magyarországon, ugyanakkor az otc-termékek – amelyek forgalma jobban bővül, mint a vényköteleseké – áralakulásába nem szól bele a kormányzat. A Richter számára a román piaci növekedés ugyan aligha pótolhatja a magyar „gyógyszerárháborúban” elbukott mintegy 2,5 milliárd forintot, de a több lábon állás hosszú távon nyilván csökkenti a magyar politikai viszonyoktól való túlzott függőséget.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet