BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Molnál lesz elég olaj

2004. július 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol Rt. nem aggódik az oroszországi olajszállítások biztonsága miatt - nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Lukács Bea, a Mol szóvivője azt követően, hogy a Jukosz képviselői tegnap olyan értelmű nyilatkozatokat tettek, miszerint a kelet-európai országok kőolajellátásában fennakadások lehetnek az orosz olajvállalat fizetésképtelensége miatt. A Molt a Jukosszal kapcsolatban nem lehetett ennél bővebb tartalmú nyilatkozatra bírni.
Ugyanakkor a korábban közzétett információkból könnyen kikövetkeztethető, hogy az olajellátás, de még a költségek esetleges növekedése miatti aggodalom is nagy valószínűséggel alaptalan. Még akkor is, ha a Jukosz fizetésképtelensége miatt a cég szállításai leállnának.
Oroszországban ugyanis bőven van eladásra váró olaj, a szűk keresztmetszet inkább a kiszállításoknál jelentkezik, amelyeket jelenleg is kvótarendszerrel szabályoz a vezetéket birtokló állami Transznyefty. Lenne tehát jelentkező az esetlegesen kieső Jukosz-olaj pótlására. A Mol tavaly ilyenkor kötötte meg tízéves szerződését a Jukosszal évi 7,2 millió tonna olaj szállítására. A Jukosz esetleges nem teljesítése esetére azonban nyilvánvalóan fordulhat máshoz is nyersanyagért, és kevéssé valószínű, hogy ne tudná az olajbőségben lévő orosz piacon ugyanazt az árszintet kialkudni.
A Jukosszal közösen folyó nyugat-szibériai kitermelés során pedig, ahol a magyar olajcégre évi mintegy 1-1,1 millió tonna kőolaj jut, egyelőre semmit nem érzékelnek a cég csődjéből - nyilatkozta többször is a Mol az elmúlt napokban. Ezt egyébként londoni elemzői vélemények is megerősítik, amelyek szerint nem valószínű, hogy a Jukosznál a konkrét kitermelésben jelentős fennakadások lennének, a cég válsághelyzete csak a tulajdonosi kört és a felső menedzsmentet érinti igazán.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet