Almás Andor
Augusztusban indul a hivatalos pályázat a Mol gázüzletágára, a részvételt hat társaság fontolgatja – tudósított tegnap az Interfax. A hírügynökség saját kijevi irodájára hivatkozó értesülése szerint az érdeklődők között van a Ruhrgas, a Gazprom, a Gaz de France és az OMV, illetve az ukrán JSC Naftogaz Ukrainy is.
Az ukrán cég a hírből annyit megerősített, hogy szakemberei hétfőn valóban megkezdték az úgynevezett adatszobában való vizsgálódást. (A valóságban ez két szakértői csoportot jelent. Az egyik pénzügyi, a másik pedig – a konkrét telephelyeket végigjárva – műszaki szempontból vizsgálja végig a Mol három gázvállalatának eszközeit.) Ebből arra lehet következtetni, hogy az ukrán vállalat valóban komolyan érdeklődik; kérdés, hogy a fent említett versenytársakkal – akik ebben az üzletágban közel sem számítanak kicsinek vagy gyengének – milyen eredménnyel tud majd megküzdeni.
A befektetők számára ugyanakkor talán még fontosabb hír a tender érdemi részének augusztusi időpontja. A Mol szóvivője a híreket nem erősítette meg, csupán azt a korábbi nyilatkozatát ismételte el, miszerint a gázüzletág ügyében várhatóan még az idén megszületik a döntés. Ha augusztusban valóban kiírják a tendert, az a befektetők számára azt jelentheti, hogy valóban eladásra kerül sor, ami számukra pozitív hír – vélhetően sokkal inkább a várható és könnyen elemezhető nagy készpénzbevétel, s kevésbé a stratégiai okok miatt – a Mol nyilatkozataihoz képest. Hiszen azokból még az sem derül ki, hogy lesz-e eladás, vagy nemleges döntés várható.
kereteske
PKN-vezércsere
Lemondott a PKN vezérigazgatója, Zbigniew Wróbel. A legnagyobb lengyel olajcég – amelynek megvásárlása után a Mol is sokáig érdeklődött – vezetőjének távozása Marek Belka miniszterelnök nyári hivatalba lépése után már a levegőben volt, a mostani indoklás szerint az ellene folyó parlamenti vizsgálat miatt kell távoznia.
