A Mol 22,5 százalékos részesedést szerzett Észak-Kazahsztánban egy kutatási projektben – jelentette be tegnap az olajcég. A 2400 négyzetkilométeres, Federovszkoje-blokknak nevezett terület, amely közvetlenül egy infrastruktúrával ellátott óriás olajmező szomszédságában helyezkedik el, az orosz határnál található. A kutatási projektet a Mol számára összességében 27,4 millió dollár költségűre tervezik, ebből 9,4 millió dollár a mezőre már felmerült költségek Molra eső része, amelyet a magyar olajvállalatnak értelemszerűen át kell vállalnia. A maradék 18 millió dollár az ebben a kutatási fázisban még elkölteni tervezett összeg. A második kutatási fázis befejezésére várhatóan 2006-ban kerül majd sor, eddig szól a meghosszabbítható koncesszió, a kitermelés pedig termelésmegosztásos rendszerben zajlik majd.
A mező gazdagságát jelen fázisban csak Mosonyi György Mol-vezérigazgató szűkszavú nyilatkozatából lehet megítélni, aki csupán annyit mondott, hogy az jelentős olaj-, kondenzátum- és földgázpotenciállal rendelkezik és jól illeszkedik a társaság stratégiájába. Bokor Csaba, a Mol kutatás-termelési üzletágának ügyvezető igazgatója az MTI-nek már valamivel többet mondott, szerinte az eddigi kutatások és várakozások szerint több száz millió hordónyi készletet rejthet. Hozzátette azt is, hogy a jelenleg már folyamatban levő fúrásos kutatás nyomán egy-két hónapon belül megszülethetnek az első eredmények.
A kutatási projektet a magyar cég két másik céggel konzorciumban hajtja végre. A Mol 22,5 százalékán felül ugyanekkora részesedést birtokol az amerikai First International Oil Company, a meghatározó tulajdonos az Avery Worldwide Limited kezében van – írja a Mol közleménye. A Bloomberg ugyanakkor úgy értesült, hogy az olajmező Mol által meg nem vett teljes, 77,5 százalékos részét 2002-ben a Jukosz vásárolta meg, és azt mind a mai napig nem is adta el (eszerint a két, a nemzetközi olajpiacon különösebben nem ismert angolszász nevű cég mögött valójában a Jukosz állna).
A 2002-es vásárlás kapcsán egyébként készült egy számszerű becslés is a mező feltételezett szénhidrogénkészleteiről, az akkor sikertelen vételi kísérlettel fellépő Rosznyeftnél. Eszerint az ezt a területet is magában foglaló, ennél kicsivel nagyobb blokk (3200 négyzetkilométer) mintegy 200 millió tonna kőolajat és 400 milliárd köbméter gáz rejthet. Összehasonlításul, a tavalyi hazai kőolaj-kitermelés 1,08 millió tonna volt, az idei ennél valamivel kevesebb lesz. A Molnak a Jukosszal közösen folytatott oroszországi kitermeléséből pedig az idén várhatóan 1-1,1 millió tonna jut a magyar olajcégre.
