BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebbet, de veszít a két tőzsdei gyógyszergyártó

A Richter a korábban számolt 3,5 helyett 2,5 milliárd, az Egis pedig 2,1–2,2 milliárd helyett 1,6–1,8 milliárd forint veszteséget lesz kénytelen az idén lenyelni – derült ki a gyártóknak a gyógyszer-megállapodásról közzétett közleményeiből.

2004. június 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója szerint a gyógyszer-megállapodás megkötésével sikerült elérni, hogy helyreálljon a bizalom a gyógyszerpiac szereplői között és egyúttal javuljon a gyógyszerpiac tervezhetősége. Az Egisnél hasonlóképpen ítélik meg a megállapodás jelentőségét, külön kiemelve, hogy ennek nyomán 2006-ig várhatóan nem lesz szükség ad hoc beavatkozásra.
A megállapodás – bár teljes részletességgel nem hozták nyilvánosságra – mindkét gyártónak azt jelenti, hogy az árbefagyasztáskor becsült veszteségekhez képest mérsékeltebb nyereségkieséssel kell számolniuk az idei évre. A Richter esetében a megállapodás gyakorlatilag egymilliárd forinttal csökkenti a korábban várt veszteségeket. Mint Bogsch Erik pénteken tartott sajtótájékoztatóján elmondta, ők korábban 3,5 milliárd forintos eredménykiesést becsültek, ezt a megállapodás aláírásával 2,5 milliárd forintra csökkentették. Az összeg egyik része az áprilistól júniusig terjedő időszakra eső forgalomkiesésből származó elmaradt haszon, ami mintegy 1,5 milliárd forintot tesz ki. A másik része az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP) történő 9 milliárd forintos teljes gyártói befizetés támogatásarányos, Richterre eső része, ami megközelítőleg 650 millió forint. A nem támogatott termékkörben keletkezett összeg 350 millió forintra tehető. Az utóbbi készítmények esetében ugyanis a termelői ár 2004 végéig a csökkentett, 85 százalékos szinten marad, az árbevétel-kiesésből eredő veszteségek mérséklésére a társaság 60 százalékos nettó kompenzációra jogosult. 2005-től a nem támogatott készítmények, ideértve a nem vényköteles termékeket is, ismét szabadárassá válnak.
Az Egis hasonló számolása mintegy 1,7 milliárd forintos veszteséget eredményezett. A társaság az árak 15 százalékos csökkenése miatt mintegy 1 milliárd forint árbevétel-csökkenést szenvedett el (ez gyakorlatilag ugyanennyi nyereségcsökkenést jelent) április 1. és június 30. között. Mivel a kormány a megállapodásban vállalta, hogy a termelői árak július 1-től visszakerülnek az eredeti árszintre, ebből már nem származik további veszteség, viszont az Egisnek a gyógyszerkasszába történő befizetése várhatóan 600-650 millió forint lesz az év hátralevő részében. A társaságnak emellett a nem támogatott körbe tartozó termékek árának ez évi változatlanul hagyása még a 60 százalékos kompenzációval együtt is havi 15 millió forint körüli kiesést jelent az év hátralevő részében. A gyártók ezt annak fejében vállalták, hogy jövő évtől ezek a termékek szabadárassá válnak, így ekkortól már nem lesz értelme veszteségről beszélni (hacsak a piac nem bizonyul erősebb korlátnak, mint a állami szabályozás).
A gyártók 2005-re és 2006-ra nem adtak számszerű becsléseket várható eredményükről. Az olcsóbb gyógyszerek 45 és a drágább termékek 70 forintos emelési lehetősége mindenesetre biztosít profitnövekedést, még akkor is, ha a gyógyszerkassza hiányának lehetséges 5 százalékos növekedése után már részben a gyártókat is terheli a hiány további növekedése. A megállapodásnak ez az a része, ami a legnagyobb bizonytalansági tényező a gyógyszercégek jövőbeni profitjával kapcsolatban – a megállapodást korábban elemzők szerint. Ugyanakkor a befektetők számára mindenképpen biztató a Richter vezérigazgatójának állítása, mely szerint cégének ezen a címen várhatóan nem kell majd jelentős összeget befizetnie. Bogsch Erik erről összegszerűen nem bocsátkozott becslésekbe, mint ahogy arról sem árult el részleteket, hogy milyen módon folyna majd a forint árfolyamának 6,25 százalékot meghaladó elmozdulása esetén a cégek kompenzálása. Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a befektetők első reakciója a részleteket tekintve pozitív lett, hiszen mindkét cég részvénye határozattan emelkedett a bejelentések hatására.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet