A Keler Rt. (Központi Elszámolóház és Értéktár Rt.) igazgatósága július 2-án délutánra hívta össze a társaság rendkívüli közgyűlését, amelynek napirendjén igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok visszahívása, újraválasztása szerepel. Információink szerint a várható változások tükrözni fogják majd azt az átrendeződést, ami a két, 25-25 százalékos tulajdonos, a BÉT és a BÁT tulajdonosi szerkezetében nemrég lezajlott, de mégsem jelentenek túl nagy arányú átalakítást. A Keler igazgatóságában az MNB és a Keler 2-2 delegáltja mellett – akiknek a visszahívásáról nincsen szó – a két tőzsdének is van egy-egy küldötte. Közülük a BÁT tisztségviselője lemondott, így mindenképpen újra kell választani. Horváth Zsolt BÉT-ügyvezető iránt viszont a két tőzsdét megvásárló, HVB vezette konzorcium már kifejezte bizalmát, így távozása nem valószínű a Keler-igazgatóságból sem.
Ennél várhatóan sokkal izgalmasabb lesz a BÉT június 29-ére és a BÁT szintén július 2-ára kitűzött rendkívüli közgyűlése, amelyeken a két tőzsde integrációja mellett szintén szerepelnek személyi kérdések. A BÁT-ban a HVB vezette konzorciumnak 75 százalékos tulajdoni részesedésével nincsen szüksége szövetségesekre a személyi döntések meghozatalához. A BÉT-ben ugyanakkor már 68,8 százalékos a csoport tulajdoni hányada, és 75 százalékra lenne szükség a tisztújításokhoz. Ám nincsen szükség ekkora többségre akkor, ha nem visszahívásról, hanem a megüresedett pozíciók betöltéséről van szó.
A több mint 50 százalékos részesedését a HVB-konzorciumnak eladó hazai befektetők köréből kikerülő Aragó és a Cashline képviselői információink szerint – egy korábbi megállapodás alapján – le fognak mondani, így két igazgatósági tag újraválasztására biztosan lehet számítani. Az erőviszonyok ismeretében ezek szinte biztosan a HVB-csapat jelöltjei lesznek, amely ugyanakkor már korábban adott két tagot a testületnek. Ezzel a konzorcium a héttagú igazgatóságból négy pozíciót mindenképpen ellenőrizni fog, tehát szavazattöbbséget szerezhet a testületben.
Sokan kérdésesnek tartják ugyanakkor, hogy ebben a helyzetben a másik három igazgatósági tag nem ajánlja-e fel lemondását. Az elmúlt hetekben Jaksity György tőzsdeelnök körül kialakult találgatások, illetve a HVB-csoport megnyilatkozásai után ez nem lenne meglepő.
