Előrehaladott tárgyalások folynak a Pénzügyminisztérium (PM) és a HVB Bank Hungary Rt. között a kárpótlási jegyek letéti őrzésének átvételével kapcsolatban – erősítette meg a Világgazdaság hírét a HVB letétkezelési üzletágának igazgatója, Szalay-Berzeviczy Attila. Ezek során keresik a megoldást, hogy a kárpótlási jegy tőzsdei kereskedése folytatódhasson, és ha egy mód van rá, lehetőleg egyetlen napra se kelljen szünetelteni azt. Ez a HVB-nek, mint a BÉT tulajdonosának is érdeke – tette hozzá.
A HVB azon öt-hat hazai bank egyike, amelyek ilyen letétkezelési tevékenységet végezhetnek. Két évvel ezelőtt – a Keler mellett – az ÁPV Rt. vagyonának letétkezelésére kiírt pályázaton is nyert, ennek az eredményét is hasznosítani tudnák a kárpótlási jeggyel kapcsolatban. A tárgyalások egyébként információink szerint még a Kelerrel is folynak, egylőre nincs kizárva, hogy mégis a központi elszámolóház veszi át a jegyek őrzését.
Korábbi hírek szerint a Keler elsősorban azért nem vállalta eddig a jegyek őrzését, mert senki sem tud arról pontos adattal szolgálni, mennyi jegy került forgalomba és mennyit vontak be, semmisítettek meg eddig. (NAPI Gazdaság, 2004. június 17., 11. oldal.) Mivel ebben nem várható változás, az új letétkezelőnek feltehetően el kell álnia ettől a feltételtől. Miután csütörtökön a Budapest Bank leánycége bejelentette, hogy végképp felhagy a jegyek őrzésével, a BÉT és a Keler július 13-ától felfüggesztette a tőzsdei kereskedést.
