BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Uniós direktíva a befektetési alapokra

2004. június 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az április végén elfogadott, az egységes pénzügyi szabályozást célzó uniós irányelv a nyilvánosan forgalomba hozott, nyíltvégű befektetési alapokra vonatkozó részeket is tartalmaz. Több téren jelenleg is megfelel a hazai szabályozás – például a letétkezelő kötelező alkalmazása vagy az alaptőke-követelmények –, a befektetési szabályok tartalma azonban eltér. Az uniós direktíva szerint az egy kibocsátó által kibocsátott instrumentumok aránya nem haladhatja meg az 5 százalékot a vagyonban, illetve betétek esetében a 20 százalékot. Ez a tőkepiaci törvény szerint jelenleg a tőzsdei papíroknál 10 százalék, ami ráadásul a leglikvidebb részvények esetében 15 százalékra is emelkedhet. Az 5 százalékos korlátot az uniós tagállamok a direktíva szerint maximum 10 százalékig emelhetik, feltéve, hogy az 5 százaléknál magasabb arányú eszközök együttes részesedése nem haladja meg a 40 százalékot.
Index követésekor az 5 százalékos limit helyett alkalmazható 20 százalékos limit is, ha a követett index összetétele csak ily módon képezhető le. Ez utóbbi 20 százalékos korlát egyetlen papír esetében akár 35 százalékra is emelhető, ha az az egy papír kimagaslóan dominálja a piacot. (Nálunk az idexkövető alapoknak még nagyobb a mozgásterük, ami érthető is, hiszen például a BUX-ban több részvény aránya is meghaladja a 20 százalékot.)
Az 5 százalékos korlátozás egyébként az állampapírok esetében 35 százalékra emelhető, de az egyes tagállamok ezt is felemelhetik akár 100 százalékra. Az alapok a direktíva szerint vagyonuknak maximum 10 százalékát fektethetik olyan értékpapírokba, illetve pénzpiaci eszközökbe, amelyek sem egyetlen uniós szabályozott piacon, sem harmadik ország szabályozott piacán nincsenek bevezetve.

Eidenpenz József
Eidenpenz József
Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet